Заказать дипломную работу в Харькове
25 січня 2016 р.

Новини з життя закладу

23.07.15

Дводенний тренінг-семінар на базі стимуляційного центру в місті Будапешт

Нещодавно група українських лікарів за спеціальністю «Медицина невідкладних станів» Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф пройшли дводенний тренінг-семінар на базі стимуляційного центру при клініці анестезіології та інтенсивної терапії університету ім. Й. Земельвейса в місті Будапешт  (Республіка Угорщина). 

Лікарі – практики навчались в університеті на запрошення угорських колег, в рамках співпраці між  Угорським медичним університетом та Львівським центром медицини катастроф. Метою візиту було удосконалення знань з надання екстреної медичної допомоги на до шпитальному та ранньому шпитальному етапі за стандартами, прийнятими у країнах Європейської спільноти, алгоритмічне відпрацювання навичок в імітаційному центрі, обмін досвідом у напрямку підготовки фахівців та спеціалістів у медицині критичних станів, необхідні кроки для вдосконалення роботи навчально-ренувального відділу та створення симуляційного центру у м. Львові.

      

 Українських лікарів представляли: Мирослав Талаш – завідувач відділу медицини катастроф ЛОЦ ЛОР ЕМД МК, Олег Щебель - лікар-інструктор навчально - тренувального відділу ЛОР ЛОЦ   МК, Михайло Савчин - лікар-інструктор навчально - тренувального відділу ЛОР ЛОЦ ЕМД МК, Лілія Гураль - лікар пункту медицини катастроф «Миколаїв», Андрій Сигловий - лікар пункту екстреної медичної допомоги  «Червоноград», Олександра Чекас - лікар станції швидкої медичної допомоги м. Львова.

Вишкіл проводили др. Габор Фрітуз - керівник симуляційного центру та Володимир Москола - лікар-інструктор. Захід проходив у два етапи - подання теоретичного матеріалу та відпрацювання навичок на манекенах згідно складених ситуаційних завдань.

Заняття проходили по 9 годин в день у симуляційному центрі, який займає два корпуси університету. Тренінги не втомлювали,  оскільки угорські колеги мають хорошу інструкторську підготовку та відповідні викладацькі дані для такого виду підготовки. Викладачі доброзичливі, заняття проходили у маленьких групах (6 чоловік) за методом інтерактивної гри. Інформація добре структурована, подавалася дуже доступно, легко запам’ятовувалася. Методика викладання («плановий позитивний досвід») сприяла виробленню мотивації до самовдосконалення та створювала позитивну атмосферу у спілкуванні.

   

Впродовж усього часу, львівські лікарі  активно відпрацьовували практичні навики на сучасних манекенах-симуляторах, які є доступні усім студентам, лікарям-інтернам, курсантам які проходять навчання в медичному університеті м. Будапешт.

 Окрім навчального процесу, лікарі познайомились з навчальною - матеріальною базою університету, системою надання екстреної медичної допомоги, як на до шпитальному етапі так і на початковому шпитальному рівні.

Також угорські колеги-медики допомогли львівським лікарям у напрацюванні теоретичних навичок  для майбутніх інструкторів, а саме: правильне складання презентацій, лекцій та вміння зацікавити слухача. Адже навчальний процес, включає не лише подання лекційного матеріалу, а потребує від лікаря-інструктора  добрих ґрунтовних та чітких практичних знань та навиків. У процесі спілкування колеги-медики обох країн обговорювали наявні проблеми в галузі медицини, та можливі методи їх вирішення. Особливе значення відводилось питанням екстреної медичної допомоги.

 Після закінчення навчання львівські медики щиро подякували своїм угорським колегам за здобуті знання та навики, якими вони щиро поділилися та в подальшому сподіваються на плідну співпрацю. Львівські лікарі, що працюють у службі екстреної медичної допомоги, отримали ще один вагомий рівень як теоретичної так і практичної підготовки, що буде використовуватися у щоденній професійній роботі. Лікарі – інструктори  навчально - тренувального відділу Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф цими знаннями та навиками доповнять програму підготовки медичних працівників та внесуть свої пропозиції щодо створення повноцінного стимуляційного центру в нашій установі. 

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 

 


30.06.2015

XII – ті міжнародні змагання для бригад швидкої медичної допомоги

 

       Впродовж минулого тижня  у м. Серви (Республіка Польща) проводились XII – ті міжнародні змагання для бригад швидкої медичної допомоги.

  

         Для участі у цьому заході з медичного рятівництва була скерована Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у складі: Галина Шиналь (лікар), Ганна Бублик (фельдшер), Богдан Ценькало (фельдшер), Богдан Чух (водій).

           Участь у цих змаганнях приймало 28 команд, серед яких - команди з Республіки Польща, України та Білорусії.  

           Завдання були представлені наданням екстреної медичної допомоги потерпілим під час автоаварії, в тому числі  ДТП з двома мотоциклістами на пляжі;проведенням серцево-легеневої реанімації дорослому та дитині на комп’ютеризованому манекені; наданням допомоги «потерпілому» на пляжі, у якого ножове поранення грудної клітки та водійською майстерністю. 

  

           Представники Львівського центру медицини катастроф професійно справилась із поставленими завданнями. Роботу львівської бригади високо оцінили судді змагань і команда отримала перше місце серед закордонних бригад.

           Бригада Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф висловлює щиру подяку департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації та особисто директору Богдану Чечотці за сприяння та підтримку в організації поїздки на змагання у Республіку Польща.  

ВІТАЄМО КОЛЕГ З ПЕРЕМОГОЮ! 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


   15.06.2015

Навчально-практичний тренінг на базі Самбірського медичного коледжу

 

      

Минулого тижня спеціалісти навчально-тренувального відділу львівського обласного центру екстреної допомоги та медицини катастроф провели навчально-практичний тренінг на базі Самбірського медичного коледжу. Цей захід відбувся в рамках угоди про співпрацю між установою та навчальним закладом за погодженням директора департаменту охорони здоров’я. На тренінгу були присутні студенти та викладачі коледжу.    

     Основним акцентом тренінгу був покроковий алгоритм при проведенні серцево-легеневої реанімації, а також практичний демонстраційний показ маніпуляцій та навиків, якими повинні володіти медичні працівники при наданні допомоги потерпілим у невідкладних станах.

      Навчально-практичний тренінг був проведений з метою підвищення професійного та практичного рівня викладачів клінічних дисциплін та студентів.

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 

 


15.06.2015

Участь спеціалістів центру медицини катастроф у проведенні молодіжного фестивалю «Зашків-земля героїв»

 

На розпорядження голови ЛОДА про святкування 124-ї річниці від дня народження Євгена Коновальця, 12-14 червня 2015року у селі Зашків, Жовківського району Львівської області проходив молодіжний фестиваль «Зашків-земля героїв».

  

В рамках заходу був запланований показовий майстер-клас з надання домедичної допомоги в умовах бойових дій. Для проведення цього тренінгу організатори фестивалю запросили спеціалістів Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Практичні заняття складалися з:

- дотримання правил особистої безпеки при наданні допомоги (екстрених подіях, у щоденних умовах та під час проведення військових дій);

- правил транспортування (переміщення) поранених пацієнтів з поля бою у сектор укриття;

- надання допомоги у безпечному місці (секторі укриття) при кровотечах, пораненнях, травматичних ушкодженнях, правила проведення серцево-легеневої реанімації;

- комплектації аптечки.

Для візуальної демонстрації практичних навичок були представлені манекени, муляжі та необхідний розхідний матеріал. Слухачі мали змогу самостійно та під наглядом медиків - інструкторів засвоїти навики, які їм знадобляться у повсякденних умовах та у разі перебування на полі бою.

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


09.06.2015

Львівські медики першими в Україні опановують внутрішньокістковий доступ

 

   

Сьогодні, 9 червня 2015 року, в медичному коледжі післядипломної освіти відбувся науково-практичний семінар «Сучасні засоби та технології підвищення ефективності екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі» за сприяння департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медицини та медицини катастроф МОЗ України», Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, за підтримки ТОВ «Ксенко». Захід організовано з метою підвищення кваліфікації персоналу бригад екстреної медичної допомоги та впровадження сучасних методик і технологій при наданні допомоги на догоспітальному етапі. Це дає можливість провести навчання протягом 2015 року у формі одноденних тренінг-семінарів з залученням фахівців ДЗ «Український НПЦ ЕММК МОЗ України» та кафедри медицини катастроф та військової медицини ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського».

Провідні спеціалісти провели навчання лікарів екстреної медичної допомоги технології внутрішньокісткового доступу, яка досі не використовується в Україні, хоча є обов’язковою в Ізраїлі, США, країнах ЄС. В усіх розвинутих країнах світу у разі, якщо лікарю не вдається налагодити венозний доступ протягом 90 секунд або ж з третьої спроби, в обов’язковому порядку має використовуватися внуштрішньокістковий доступ, який суттєво збільшує шанси пацієнта вижити. Проте в українських лікарів на сьогодні немає ані засобів для внутрішньокісткового доступу, ані навичок та знань для його застосування. Львівська область стає однією з перших областей в Україні, де починають впроваджувати світові стандарти надання екстреної медичної допомоги.

З вітальним словом виступив директор Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Юрій Пацюрко. Зокрема, він наголосив на реформуванні системи екстреної медичної допомоги на Львівщині, розповів про здобутки, проблеми та шляхи їх вирішення.

Директор «Українського НПЦ ЕММК МОЗ України» Євген Мороз ознайомив присутніх з впровадженням закону України «Про екстрену медичну допомогу» та наголосив на важливості надання медичної допомоги сучасними засобами. Екстрену медичну допомогу в Україні надають 2954 бригади, зокрема, лікарських – 1010 (36,7% ), фельдшерських – 1795 (63,3%), спеціалізованих - 149 (14,6%). За 2014 рік кількість звернень по Україні становила 9 560 802 виклики, з них 40884 – відмовлено за необґрунтованості виклику. Тому створення диспетчерських є вкрай необхідним в наш час. Наявність відповідного комп’ютерного обладнання, налагоджений чіткий зв’язок, оперативне фахове опрацювання виклику згідно з алгоритмами забезпечить вчасний виїзд бригади та ефективне надання допомоги.

Про внутрішньокістковий доступ при проведенні інфузійної терапії та сучасні методи альтернативного забезпечення прохідності дихальних шляхів розповів Анатолій Естрін, клінічний спеціаліст ТОВ «Ксенко».

Арсен Гудима, завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського», д-р мед.наук, професор, доповів про сучасні технології оптимізації серцево-легеневої реанімації.

  

Також у лікарів та журналістів була нагода поспілкуватися з цивільними та військовими лікарями Львівської області, клінічними спеціалістами, які проводили навчання, та самостійно провести передові заходи надання екстреної медичної допомоги, які ще майже не використовуються в Україні, пройти навчання на сучасних мобільних апаратах штучної вентиляції легенів (ШВЛ), провести серцево-легеневу реанімацію та налагодити внутрішньокістковий доступ на трьох спеціальних манекенах.

 

Представник ТОВ «Ксенко» в Україні Олександр Черкашин подякував організаторам за проведений тренінг-семінар та вручив сертифікати учасникам.

Довідка:

ТОВ «Ксенко» офіційний представник в Україні компаній WEINMANN Emergency Medical Technology GmbH + Co.KG (Німеччина) та  Waismed LTD (Ізраїль), що виробляють обладнання та засоби для екстреної допомоги.

За сприяння Департаменту охорони здоров'я та ТОВ «Ксенко» ще у 2006р. на Львівщині були проведені перші в Україні змагання бригад швидкої допомоги «Галицькі медичні ралі».

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

                                                                                                      тел. 276-23-60

 


 03.06.2015

Підготовка працівників екстреної медицини катастроф у навчально-тренувальному відділі

Проведення реформ у системі екстреної медичної допомоги та реалізація положень Закону України «Про екстрену медичну допомогу» диктує необхідність високого рівня кадрової підготовки для забезпечення служби, сучасного підходу щодо кваліфікації персоналу. Світовий досвід у медицині невідкладних станів говорить про те, що вишкіл персоналу, який залучений в рятувальній операції та надає допомогу на місці події, має чітко володіти та вміти використовувати практичні навики у таких ситуаціях, організовувати та управляти скоординованою роботою всіх задіяних при цьому служб. Це запорука якісної та ефективної допомоги хворим та постраждалим на дошпитальному етапі. Європейські та світові країни у вишколі медичного персоналу роблять акцент на двох основних факторах, що дозволяють досягнути високих результатів у підготовці, а саме:

-                     увага до практичних навиків;

-                     важливість доказової медицини у прийнятті клінічних рішень.

Тому вкрай важливим є проведення відповідних змін у підході до процесу навчання медиків, підвищення рівня післядипломної освіти працівників служби екстреної медичної допомоги, вдосконалення знань, накопичення досвіду роботи на основі міжнародних досягнень, національних розробок та рекомендацій.

   

         З метою покращення організації якості професійної підготовки та підвищення кваліфікації штатних медичних працівників, відповідно до наказу КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК №75 «Про організацію та проведення короткострокової підготовки для медичних працівників виїзних бригад на базі навчально-тренувального відділу» розпочаті дводенні переривчасті цільові курси з надання екстреної медичної допомоги для медичних працівників виїзних бригад. Ці курси є одним з видів післядипломного навчання медиків і проводяться вперше. 

Основними акцентами на курсах будуть:

-  Невідкладна допомога в екстремальних ситуаціях. Серцево-легенева реанімація.

-  Порушення дихання. Сучасні засоби забезпечення прохідності дихальних шляхів і ШВЛ легень.

-  Гострі порушення діяльності серцево-судинної системи.

-  Травматичні пошкодження. Кровотечі.

-  Первинне та вторинне обстеження пацієнтів.

- Діагностика та надання екстреної медичної допомоги при невідкладних станах на місці події. .

-  Екстрена медична допомога при масових ураженнях.

-  Правила роботи та застосування медичної апаратури. Ведення медичної документації.

Слухачам курсів наочно демонструються сучасні реанімобілі, вивчається їх обладнання та оснащення для використання у роботі. Окрім цього, до процесу підготовки залучаються вільні від виїздів медичні бригади та у залі для відпрацювання практичних навичок слухачі зможуть побачити командний метод роботи при вирішенні низки складених життєвих ситуаційних завдань.

 

Загальна кількість бригад екстреної медичної допомоги КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК  складає 108 бригад, у тому числі 23 лікарських та 85 фельдшерських. До складу фельдшерських бригад, які працюють на пунктах екстреної медичної допомоги Львівської області, входять лише фельдшер та водій. Тому виходячи з ситуації, під час курсів,  будуть відпрацьовуватися:

-                   вміння надавати екстрену медичну допомогу однією особою, двома особами;

-            злагоджена робота бригади швидкої медичної допомоги (чітке виконання медичних маніпуляцій кожного члена бригади у відповідності до посадових та ситуаційних вимог) з використанням табельного оснащення;

-                  залучення водія до роботи у складі бригади.

З 2014 року у навчально-тренувальному відділі проходять підготовку з домедичної допомоги водії санітарних автомобілів, які є штатними працівниками Львівського обласного центру медицини катастроф. За минулий рік підготовку пройшли 257 водіїв, за 1-ий квартал 2015 року - 127 водіїв, які отримали посвідчення встановленого зразка.

         Під час проведення підготовки відпрацьовуються ситуаційні задачі та моделі завдань, сконструйованих на основі практичної роботи бригад. Такий європейський підхід та система проведення практичної підготовки доводить свою ефективність.        

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


28.05.2015

Майстер-клас «Сучасні алгоритми проведення серцево-легеневої реанімації»

Спеціалісти Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф на базі 4-ої міської клінічної лікарні провели майстер-клас «Сучасні алгоритми проведення серцево-легеневої реанімації».

Для учасників заходу  лікарі-інструктори та фельдшери Центру розповіли та  на манекені практично продемонстрували основні покрокові алгоритми та навики з  проведення серцево - легеневої реанімації в до- і позашпитальних умовах. Слухачі мали можливість під наглядом інструкторів практично відпрацювати здобуті навики.

Окрім того, з метою удосконалення організації роботи медсестринської служби області та забезпечення якісного медичного обслуговування населення, тренінги та майстер-клас щодо сучасних стандартів проведення серцево-легеневої реанімації спеціалісти Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф будуть проводитись і  надалі у закладах охорони здоров’я Львівщини. Одним з останніх був проведений такий майстер-клас для фахівців Львівської обласної інфекційної лікарні.  


Прес-служба 

Департаменту охорони 

здоров'я ЛОДА 

тел. 276-23-60

 


22.05.2015

Майстер-клас у львівському обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф 

 

Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф провів майстер-клас спеціалізованою бригадою навчально-тренувального відділу із застосування сучасних стандартів проведення серцево-легеневої реанімації з використанням відповідної апаратури та необхідного обладнання санітарних автомобілів.

   

Під час навчань було продемонстровано сучасне обладнання та оснащення для карет екстреної (швидкої) медичної допомоги компанією Spencer, яка спеціалізується на розробці та виробництві обладнання для порятунку потерпілих.

До участі були запрошені керівники структурних підрозділів Львівського центру медицини катастроф та практикуючі медики. Представники компанії розповіли медичним працівникам про нові розробки для машин швидкої допомоги та продемонстрували:

- різноманітні ноші та аксесуари для них (включаючи ноші для проведення рятувальних операцій з гелікоптером);

- стільці для перевезення пацієнтів (в тому числі при спусканні сходами) та аксесуарами до них;

- шийні комірці;

- вакуумні матраси та аксесуари для них;

- шини для іммобілізації кінцівок, пристрої для іммобілізації та витягування пацієнтів при ДТП та завалах, протишокові штани;

-  апарати ШВЛ та кисневі системи.

-  різновиди реанімаційних сумок- рюкзаків.

Цікавою новою розробкою були стаціонарний аспіратор AMBUJET, який використовується в будь-яких умовах, має наплічний ремінь для транспортування та стійкий до пошкоджень.

У підготовленому приміщенні навчально-тренувального відділу, використовуючи манекени та муляжі, представники компанії – виробника розповіли про принципи використання нового іммобілізаціного засобу при пошкодженні нижньої кінцівки – пристрій для іммобілізації та витягування стегна, який має має унікальну систему мікрометричного регулювання ступеню витягування кінцівки та наочно продемонстрували його використання на практиці.

Неабияку зацікавленість у медиків викликали нові пристрої для механічної зупинки кровотечі та набори для крікотиреотомії. Ці пристрої надзвичайно актуальні та необхідні у застосуванні в умовах виникнення надзвичайних ситуацій та в умовах війни.

Пристрій для механічної зупинки кровотечі розроблений для важкодоступних місць, де не може бути використаний турнікет. Конструкція передбачає механічне зведення країв рани та створення достатнього тиску, що зупиняє подальшу крововтрату шляхом формування стабільного згустку.

Високоякісні стерильні набори для крікотиреотомії готові до негайного використання, що дозволяють швидко та безпечно відновити газообмін при обструкції дихальних шляхів. Представники фірми Spencer продемонстрували використання вказаних засобів на манекенах, а бажаючі мали можливість практично потренуватись у вправності застосування.

Ще однією сучасною новинкою є пристрій для стернального внутрішньокісткового доступу. Під час проведення майстер-класу, представники фірми залучали до практичного тренінгу бажаючих учасників заходу і відповіли на всі запитання.

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


 


13.05.2015

Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф отримав сучасний реанімобіль

      Сьогодні, 13 травня, Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф отримав німецький реанімобіль Mercedes-Benz Sprinter 413. Подарунок медичному закладу зробила одна з найбільших львівських ІТ-компаній - SoftServe.

   


       Mercedes-Benz Sprinter 413 - це висококласне авто, 2005 року випуску, економне у витраті пального. Реанімобіль обладнаний усім необхідним для надання швидкої та якісної медичної допомоги згідно зі світовими стандартами і дає можливість виконувати інтенсивну терапію в салоні автомобіля. Зокрема, він оснащений кардіомонітором, дихальним апаратом, вакуумним відсмоктувачем, інфузоматом та іншим обладнанням.


       У заході взяли участь член Ради директорів ІТ компанії SoftServe, голова БФ «Відкриті очі» Тарас Вервега, директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Богдан Чечотка, та директор Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Юрій Пацюрко.

       «Для реалізації благодійних проектів компанія SoftServe створила власний Благодійний фонд «Відкриті очі». Зважаючи на останні події в Україні, переважна більшість проектів фонду скеровані на допомогу українським військовим. Крім того, ми вирішили внести свою частку в надання екстреної медичної допомоги населенню Львівщини. Компанія SoftServe придбала реанімобіль Mercedes-Benz Sprinter 413 та передає його Львівському обласному центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Найближчим часом другий реанімобіль плануємо передати на потреби медицини Дніпропетровська для надання екстреної медичної допомоги пораненим бійцям АТО» - зазначив Тарас Вервега , член Ради директорів компанії.

     Директор департаменту охорони здоров’я Богдан Чечотка подякував компанії за цей подарунок, адже реанімобіль пріоритетно буде працювати для надання екстреної медичної допомоги дитячому населенню Львівської області. Це дасть змогу своєчасну і висококваліфіковану екстрену медичну допомогу і зберегти життя дітям.

      «Цей реанімобіль є дуже щедрим і потрібним дарунком, - зазначив Юрій Пацюрко, директор центру екстреної медицини. – Хочу наперед подякувати від імені пацієнтів та їх батьків, адже життя дитини залежить не тільки від кваліфікації медичного персоналу, але і від оснащення реанімобіля. А медикаментозний супровід ми забезпечимо».

Прес-служба
ДОЗ ЛОДА
тел. 276-23-60
locz@mail.lviv.ua08.05.2015

Змагання бригад екстреної медичної допомоги «Синьогора -2015»

 

    

 

 

У селі Гута Богородчанського району, Івано-Франківської області, впродовж трьох днів (з 04.05. по 07.05.2015р.) проходив Перший відкритий чемпіонат з екстреної медичної допомоги «Синьогора -2015». Чемпіонат проходив в умовах, максимально наближених до реальних життєвих ситуацій. За програмою відбулися денні та нічні змагання медичних бригад із надання екстреної медичної допомоги.

На змаганнях були присутні команди з Закарпаття, Тернополя, Львова, Чернівців та Івано-Франківська (всього 11 бригад).

         Львівська бригада складалася з медичних працівників різних пунктів екстреної медичної допомоги області.

            При виконанні ситуаційних завдань необхідно було:

-вміти організувати та надати допомогу великій кількості «потерпілих», використовуючи принципи «медичного сортування»;

-вміти організувати роботу бригади при наданні екстреної медичної допомоги «потерпілим» у ДТП;

-дотримуватись заходів особистої безпеки при ліквідації наслідків «вибуху» після терористичного акту;

- провести серцево - легеневу реанімацію та інші.

             Бригада Львівського центру екстреної медицини та медицини катастроф пройшла всі етапи, адже участь  у таких заходах є позитивним та необхідним досвідом для медиків Львівщини, що надають допомогу на дошпитальному етапі. З кожною такою участю вдосконалюються знання та навики бригади, формуються алгоритми роботи у команді.

         В подальшому здобутий досвід передаватиметься працівникам виїзних бригад Львівської області та використовуватиметься у повсякденній роботі. Це, в свою чергу, забезпечить покращення надання своєчасної та кваліфікованої екстреної медичної допомоги усім, хто її потребуватиме. 

Прес-служба 

Департаменту охорони 

здоров'я ЛОДА 

                                                                                                      тел. 276-23-6011.02.2015

Підготовка військових з домедичної допомоги фахівцями Центру екстреної медицини та медицини катастроф

 

Упродовж тривалого часу триває неоголошена війна на Сході України. Українські військовослужбовці продовжують нести у зоні бойових дій свою службу, проходять почергово ротацію, приїзджають на короткотривалий відпочинок. Зараз у країні проходить чергова, четверта хвиля мобілізації. Новостворені батальйони з числа мобілізованих та військовослужбовців, що уже були в зоні збройного конфлікту та набули бойового досвіду, проходять активну підготовку та навчання - відповідний військовий вишкіл, найбільший акцент у якому – загальновійськова підготовка та дії в бойових умовах, рятування людей у найважчих обставинах життя та основних прийомах надання домедичної допомоги.

  

Медики Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф продовжують активно допомагати військовослужбовцям щодо підготовки бійців з надання домедичної допомоги в умовах ведення бойових дій. Проводити навчання з військовими медики центру почали з квітня 2014 року. Враховуючи, що тактична медицина відрізняється від цивільної жорсткими правилами та суворим командним підпорядкуванням, медичні працівники центру активно поглиблювали свої знання з тактичної медицини та відпрацьовували практичні навики, брали участь у заходах що стосувались роботи рятувальників в умовах військових дій та порятунку поранених у гарячих точках.

В січні поточного року дві групи військовослужбовців УСБУ у Львівській області (26 осіб), які готувались до служби у зоні військового конфлікту, пройшли практичні навчання на базі навчально-тренувального відділу Львівського центру медицини катастроф. Вони відпрацювали навики надання домедичної допомоги, використовуючи засоби індивідуальної медичної аптечки, укомплектованої за стандартами НАТО. Ще один практичний тренінг спеціалісти Львівського обласного центру медицини катастроф провели безпосередньо у антитерористичному центрі на базі СБУ.

Проводились навчання і в польових  умовах, тобто у місцях проведення основних військових навчань - Золочівському та Яворівському полігонах. Під час відтворення «симуляційних» завдань, що наближені до бойових, відпрацьовувались поетапні напрямки надання домедичної допомоги, зокрема, в умовах обстрілу, правила транспортування (переміщення) пораненого та надання домедичної допомоги у зоні укриття.

При проведенні підготовки використовувались манекени та муляжі навчально-тренувального відділу, за допомогою яких можна було імітувати рани, травми, опіки, травматичну ампутацію кінцівки та інші пошкодження. Військові вчилися реально користуватися засобами, які повинні бути у «тривожній» аптечці кожного військовослужбовця (джгутами різних модифікацій, кровоспинними препаратами, бинтами, оклюзійними пов’язками та іншим). Крім цього, медики навчали військових використовувати підручні наявні засоби для надання домедичної допомоги та евакуації поранених чи постраждалих. Загальна кількість військових, які пройшли практичні тренінги з домедичної допомоги  складає в середньому  210 осіб. Під час  практичних занять, коли відтворюються бойові дії, надавати медичну допомогу тренувалися як рядові військові, так і військові медики.

В команді Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги, що проводить підготовку військових з домедичної допомоги, кваліфіковані лікарі та фахівці (фельдшери) за спеціальністю «Медицина невідкладних станів», що мають практичний досвід роботи за спеціальністю (є колишні військові медики). Участь медичних бригад у сумісних з рятувальними службами заходах щодо ліквідації наслідків надзвичайної ситуації відіграла важливу роль та дала колосальний досвід медикам щодо порятунку людей у випадку виникнення надзвичайних ситуацій, в тому числі і при бойових діях.

Навчання тактичній медицині в умовах сьогодення є реальною необхідністю. Останні події вкотре доводять, що навиками поведінки в екстремальних умовах - у надзвичайних, екстрених ситуаціях, при введенні військового стану та при масових заходах,  повинні володіти всі громадяни України. Цьому необхідно навчатись не тільки учасникам військових дій, а й цивільним організаціям, установам, освітнім, медичним закладам.

Спеціалісти Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф готові допомагати у такій підготовці і в подальшому, адже отримують під час таких заходів вагомий практичний досвід.

 

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


09.02.2015 

Міжнародні змагання бригад швидкої медичної допомоги

 

Традиційно, у кінці січня, у м. Бєльсько- Бяла (Республіка Польща) відбулись щорічні X-ті зимові міжнародні змагання бригад швидкої медичної допомоги. У загальному на змагання прибуло 54 команди. Серед них бригади з Польщі,  Греції, , Литви, Латвії та України.

 

 

 

Українські команди представляли:

- команда Львівського обласного центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф;

-  команда станції ШМД м. Кіцмань;

- команда з Івано-Франківської станції швидкої медичної допомоги.

Згідно отриманого запрошення від організаторів змагання, за сприянням директора Львівського центру медицини катастроф, підтримки Департаменту охорони здоров’я, до участі у міжнародних змаганнях була скерована бригада у складі:

- Шиналь Галина - лікар (керівник бригади);

- Ценькало Богдан – фельдшер;

- Бублик Ганна – фельдшер;

- Комарницький Микола - водій.

Польські колеги – організатори змагань відтворили історичні події різного часу. Етапи змагань відбувались на території Бельського воєводства.

Серед завдань були:

- Дорожньо-транспортна пригода у центрі міста, за участю рейсового автобуса з 11 пасажирами та легкового автомобіля з 4 пасажирами;

- Падіння двох автобусів з гірниками у «Вовчому ярі», з яких живими залишилось 9 осіб;

- Обвал шахти, спричинений вибухом газу-метану. Загинуло 14 гірників;

- Спортивне ралі, де постраждало двоє учасників;

- Захоплення медиків терористами під час надання меддопомоги хворій жінці з дитиною у супермаркеті.

Окрім цього, після кожного завдання проводився тестовий контроль знань. У програму змагань були включені завдання на фізичну витривалість та знання медичної апаратури.

Під час виконання завдань оцінювались критерії первинного та вторинного огляду пацієнтів, медичного сортування, проведення серцево-легеневої реанімації з дефібриляцією та кардіоверсією.

Змагання були напружені. Але за результатами заходу бригада Львівського центру медицини катастроф зайняла перше місце серед українських команд та друге місце серед дев’яти закордонних. Першість у змаганнях отримала команда з Литви.

Організатори та судді змагань висловили своє захоплення професіоналізмом та злагодженістю у роботі команді Львівського центру медицини катастроф. Директор рятівництва медичного Бєльського повіту вручив нашій бригаді запрошення до участі у таких змаганнях на наступний рік.

Людмила Гера – завідувач навчально - тренувального відділу КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК.

 


28.01.2015

Міжнародна конференція «Розвиток, стандартизація та впровадження тактичної медицини в Україні"

Днями у м. Києві проходила міжнародна конференція «Розвиток, стандартизація та впровадження тактичної медицини в Україні». Організатором даного заходу виступила гуманітарна ініціатива Світового Конгресу Українців «Захист патріотів».

 Конференція пройшла у форматі панельних лекцій та практичних тренінгів з українськими та міжнародними експертами. До співпраці були залучені Міністерство оборони, Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ, Національна гвардія, Державна прикордонна служба, добровольчі батальйони та інші. В конференції брали участь медики силових структур України, добровольчих батальйонів, волонтерських організацій, представники військових ВНЗ, військові аташе, фахівці з тактичної медицини у США та представники країн-членів НАТО.

Участь у цій конференції взяли працівники Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які систематично залучаються до підготовки військовослужбовців з надання домедичної допомоги в умовах бойових дій.

Основними напрямками роботи конференції були:

- оцінка сучасного стану тактичної медицини в Україні;

- ознайомлення зі світовим досвідом та сучасними тенденціями в галузі тактичної медицини;

- механізм імплементації світового досвіду тактичної медицини в Україні;

- виставка українських та іноземних товарів з тактичної медицини (була відкрита для усіх бажаючих). 

         Конференція викликала велику зацікавленість учасників, оскільки існують істотні відмінності між тактичною та цивільною медициною. Доповідачі наголосили, що бойові умови диктують алгоритм дій, які необхідно застосувати, щоб врятувати життя. Саме тому тактична медицина розроблена та розрахована на надання медичної допомоги постраждалим у зонах активного конфлікту та їх евакуацію у безпечну зону. У той же час необхідно пам’ятати про психологічну підготовку бійця, лікування бойових травм, психологічну та фізичну реабілітацію. 

         Медики Львівського центру медицини катастроф взяли активну участь у практичній частині конференції, ознайомилися з алгоритмами надання допомоги військовим та комплектацією аптечок за стандартами НАТО та іншим забезпеченням закордонних медичних формувань.

         Отримана інформація та знання будуть використані у подальшому при навчанні новостворених українських батальйонів та військових госпіталів.  

Додатково: 

Ініціатива «Захист патріотів» проводить інструктажі з тактичної медицини у форматі курсів бійця-рятувальника в США та країнах НАТО. З травня 2014 року навчання пройшли 11 200 українських військових і бійців добровольчих батальйонів, роздано 8300 аптечок, укомплектованих за НАТівськими стандартами.  

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


9.12.2014

Медики та рятувальники провели навчання з евакуації людей з гірськолижних підйомників

4 грудня 2014 року бригада Львівського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф спільно з особовим складом пошуково-рятувальної частини загону технічної служби ГУ ДСНС України у Львівській області провели практичні навчання щодо здійснення евакуації та порятунку людей з канатно-крісельної дороги у випадку виникнення аварійної ситуації. Захід проходив на території навчально-спортивної бази олімпійської підготовки «Динамо» в смт. Славське (Сколівського району, Львівської області). Метою цих навчань було відпрацювання практичних навичок між рятувальниками підрозділу ДСНС та бригадами Львівського обласного центру медицини катастроф на випадок виникнення аварійної ситуації.

 

Медики ознайомили рятувальників з особливостями надання домедичної допомоги постраждалим в екстрених ситуаціях, зокрема, на гірськолижних підйомниках, використовуючи при цьому наявне оснащення пошуково-рятувальної частини. Особлива увага була акцентована на відпрацюванні практичних навичок домедичної допомоги при травматичних ушкодженнях: методах зупинки кровотеч, техніці та методиці накладання джгута і пов’язок, правилах іммобілізації, прийомі Хеймліха (порушення прохідності дихальних шляхів – обтурації стороннім тілом), порядку надання домедичної допомоги постраждалим при падінні з висоти та інших прийомах.

На прохання рятувальників спеціалісти Львівського центру медицини катастроф додатково провели майстер-клас щодо алгоритмів проведення серцево-легеневої реанімації.

Такі тренування є вкрай необхідні, адже під час аварійної ситуації рятувальники повинні першими кваліфіковано надати домедичну допомогу, допоки на місце події прибудуть медики, які при потребі доставлять потерпілих в лікувальний заклад.

              Фахівці обох служб наголосили на тому, що організація подібних навчань є корисним досвідом у співпраці та взаємодії між службами.

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60


 10.11.2014

Навчання військовослужбовців основам надання домедичної допомоги

5 листопада 2014 року фахівцями Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф проводилась підготовка курсантів міжнародного миротворчого навчального центру безпеки (Яворівський полігон) з питань надання домедичної допомоги в умовах бойових дій.

  

Основними завданнями навчань були:

-         - надання домедичної допомоги потерпілим в секторі обстрілу;

-         - транспортування потерпілого у безпечне місце;

-        -  надання допомоги в секторі укриття.

Акцент під час проведення тренінгу був зроблений на основних аспектах порятунку бійців – техніці та методиці накладання джгута, методах зупинки кровотеч, іммобілізації, наданню допомоги при травмах, проведенню серцево - легеневої реанімації та інше. Під час навчань враховувалось оснащення наявних індивідуальних медичних аптечок військовослужбовців та їх застосування.

Серед курсантів були як військовослужбовці, що вже брали участь у бойових діях на сході України, так і ті, що вперше туди поїдуть. Присутні мали можливість відпрацювати відповідні навички під наглядом медиків - інструкторів.

Також нещодавно спеціалістами комунального закладу «Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» були проведені одноденні заняття з особовим складом Національної гвардії України.

Аналіз причин загибелі військовослужбовців під час ведення бойових дій вказує на те, що значну їх частину можна було б врятувати при своєчасному та якісному наданні домедичної допомоги. Саме тому спеціалістами Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в основу практичних занять були включені основні принципи надання домедичної допомоги в умовах бойових дій.

 

З усіма категоріями військовослужбовців були відпрацьовані практичні заняття по первинному огляду пораненого, переведення його в положення на боці, зупинці кровотечі з різних частин тіла та кінцівок, проведення серцево-легеневої реанімації, а також транспортування пораненого різними способами в сектор укриття. Кожен військовослужбовець особисто зміг спробувати практично відпрацювати дані питання.

«Наші працівники постійно проводять такі навчання-тренінги з військовослужбовцями різних силових структур, - розповідає завідувач станції екстреної медичної допомоги Анатолій Григоренко, - спеціалісти закладу навчали прикордонників, військовиків зі Збройних Сил України, були і в Навчальному центрі Національної гвардії України. В такий складний час керівництво Комунального закладу «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», а також всі його працівники готові допомагати нашим військовим в проведенні практичних занять, а також надавати будь яку допомогу сьогодні - це просто наш обов’язок».  

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


28.10.2014

Допомога Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф військовим

На військових базах Львівщини спеціалістами та фахівцями навчально-тренувального відділу Львівського центру медицини катастроф неодноразово проводились тренінги з надання домедичної допомоги для військових, які проходять службу у «гарячих» точках Сходу країни. Також працівниками центру на зібрані добровільні пожертви було закуплено та передано військовослужбовцям засоби індивідуального захисту, перев’язувальний матеріал, імобілізаційні засоби, медикаменти.

В рамках співпраці Львівського центру медицини катастроф з ВГО «Всеукраїнська Рада Реанімації та Екстреної медичної допомоги» було отримано гуманітарну допомогу для потреб військових, для забезпечення лікарень, мобільних та польових госпіталів.

Розподіл гуманітарної допомоги проводило ВГО «Всеукраїнська Рада Реанімації та Екстреної медичної допомоги» в залежності від потреб військових. Львівський центр медицини катастроф передав для навчального центру Національної  Гвардії  України (військової частини 3007, м. Золочів) бандажі,  індивідуальні фільтри для води, повітроспрямовувачі, тверді ноші. До структурного підрозділу служби безпеки України у Львівській області були направлені бандажі, індивідуальні фільтри для води, термопокривала та  гнучкі шини. 

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


27.08.2014

Майстер-клас з надання домедичної допомоги в умовах бойових дій

Цьогоріч фестиваль «Зашків-земля героїв» стартував у форматі патріотично-вишкільного табору. Захід приурочили до дня Національного прапора і до Дня Незалежності України та провели 22-23 серпня у селі Зашків, Жовківського району, Львівської області.

   

В рамках заходу був запланований показовий майстер-клас з надання домедичної допомоги в умовах бойових дій. Для проведення цього тренінгу були запрошені спеціалісти Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Інструктори центру у зв’язку з загостренням соціально-політичної ситуації в Україні систематично проводять підготовку з волонтерами, зацікавленими особами та військовозобов’язаними.

Програма майстер-класу включала в себе :

- дотримання правил особистої безпеки при наданні допомоги під час проведення військових дій (на полі бою, в зоні укриття);

- правила транспортування (переміщення) пацієнтів, поранених з поля бою у сектор укриття;

- надання допомоги у безпечному місці (секторі укриття) при кровотечах, пораненнях, травматичних ушкодженнях, правила проведення серцево-легеневої реанімації;

- комплектація аптечки.

Слухачі мали можливість самостійно та за допомогою медиків - інструкторів засвоїти навики, які їм знадобляться у повсякденних умовах або на полі бою.

Під час проведення майстер-класу з домедичної допомоги спеціалісти навчально-тренувального відділу використовували методичний посібник "Домедична допомога в умовах бойових дій", який випустила Всеукраїнська рада реанімації та екстреної медичної допомоги. Головною метою посібника є надання необхідної інформації бійцям щодо збереження життя при пораненні, в екстремальних умовах військових дій.  

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

 


08.05.2014

Тренування медичних працівників та військовослужбовців з питань надання домедичної і медичної допомоги постраждалим

 

7 травня 2014року на базі дислокації військової частини 3007 у м. Золочеві відбулись навчання - тренування  для медичних працівників та санінструкторів навчального центру Національної Гвардії України (військової частини 3007) та військового шпиталю військової частини 3080 з питань надання домедичної та медичної допомоги постраждалим. Для підготовки, організації та проведенні даного заходу командуванням військової частини запрошено спеціалістів Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

  

До участі у навчанні долучились вільні від основної роботи працівники пункту екстреної медичної допомоги «Золочів» та «Глиняни».

Попередньо, керівництвом військової частини було подано перелік необхідних тем для проведення спільних навчань з військовослужбовцями Національної Гвардії України. Враховуючи сьогоденну нестабільну ситуацію в Україні, перебіг подій у східних областях України та участь у них військових, акцентом у навчаннях було надання допомоги потерпілим з вогнепальним пораненням, травмами та опіками.

Для відображення подій, наближених до реальності, спеціалістами навчально - тренувального відділу Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, були складені відповідні завдання та змодельовані ситуації.  Для відпрацювання практичних навичок учасникам навчань були надані манекени та муляжі. У якості «потерпілих» були самі військовослужбовці, а допомогу їм надавали медичні працівники та саніструктори даної частини, медичні працівники військового шпиталю. Навчання проходили на території військового навчального центру.

Першочергово для всіх учасників навчань спеціалістами Львівського центру медицини катастроф були продемонстровані алгоритми проведення базової реанімації (BLS), порядок та маніпуляції перевертання «постраждалого» на спину, правила зняття засобів захисту у військовослужбовців (бронежилету, комплекту захисту рук та ніг, шолома), переміщення «постраждалого» на довгу транспортну дошку, щит тощо.

            Серед складених завдань було надання допомоги «потерпілому» при падінні з висоти, при утопленні, при опіках, при ураженнях грудної клітки та черевної порожнини (переломи, кульові та ножові поранення, травми, пневмоторакс) а також надання  допомоги 6-ти «потерпілим», що отримали  ушкодження від вибуху гранати, використовуючи при цьому правила медичного сортування, комунікаційні моменти та співпрацю зі службою екстреної медичної допомоги  пункту «Золочів».

            Однозначно цікавим завданням було правила та способи евакуації «потерпілого» з транспортних засобів.

Бригада працівників Золочівської підстанції екстреної медичної допомоги демонструвала військовослужбовцям можливості евакуації з легкового автомобіля без імобілізаційних засобів та з використанням  медобладнання та оснащення санітарного транспорту. Зі своїм завданням вони справились на відмінно. (До слова, працівники даної підстанції неодноразово проходили навчання та тренінги  у навчально-тренувальному відділі Львівського центру медицини катастроф та брали участь у мед забезпеченні ЄВРО-2012, були учасниками навчального курсу з базової реанімації CPR/BLS та використання зовнішнього автоматичного дефібрилятора AED, який проводили представники Мальтійської служби Допомоги з Угорщини).

Активність та зацікавленість учасників, в тому числі і медиків Львівського центру медицини катастроф», викликало завдання щодо необхідності евакуації потерпілого із бронетранспортера. Відпрацьовувались маніпуляції щодо евакуації «потерпілого військовослужбовця» з вогнища небезпеки (бронетранспортера) за допомогою лямок та за допомогою імобілізаційних засобів, що входить в комплектацію санітарного автомобіля пункту екстреної медичної допомоги «Золочів». «Рятувальна операція» пройшла успішно.Після завершення навчань, були підведені підсумки даного заходу, фахівці Львівського центру медицини катастроф оцінили роботу військових медиків та  відповіли на ряд запитань, які задавали  військовослужбовці та медичні працівники військової частини щодо надання допомоги у позашпитальних умовах.

Результатом навчань для всіх були позитивні емоції та ще один хороший та корисний досвід.

 

Учасник навчань, 

завідувач навчально-тренувального відділу  

Львівського центру медицини катастроф                                                  Людмила Гера

 


28.01.2014

Тренування групи спеціальних робіт з хімічного та медико - біологічного захисту

25.04.2014 року Головним управлінням ДСНС України у Львівській області були організовані та проведені тренування групи спеціальних робіт з хімічного та медико - біологічного захисту з питань реагування на надзвичайні ситуації із небезпечними речовинами. В рамках співпраці та з метою відпрацювання спільних дій до участі у цих тренуваннях були запрошені спеціалісти Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф - Гера Л. П.- завідувач навчально- тренувального відділу, Григоренко А. Д.- завідувач станцією екстреної медичної допомоги, Нискогуз С. В.- старший фельдшер станції екстреної медичної допомоги та Бойчук Р. М.-провідний інженер з комп’ютерних технологій.

   

Тренування проводились на території хімічно - небезпечного об’єкту ПАТ «Львівхім» у с.м.т. Куликів, Жовківського району. Участь у цьому заході брали також представники санітарно-епідеміологічної станції.

На початку тренувань всі учасники були ознайомлені з планом роботи та своїми завданнями. За складеною легендою, у службу  надзвичайних ситуацій поступив дзвінок про аварію на  хімічно - небезпечному об’єкті ПАТ «Львівхім», де стався витік кислоти із цистерни та попередньо є потерпілий з числа працівників об’єкту.

            Працівники групи спеціальних робіт з хімічного та медико - біологічного захисту з питань реагування на надзвичайні ситуації із небезпечними речовинами неодноразово були активними учасниками тренінгів-навчань з питань надання домедичної допомоги, які проводили  спеціалісти навчально - тренувального відділу Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, тому при виконанні завдань під час «ліквідації наслідків надзвичайної ситуації», лікарі центру медицини  катастроф спостерігали за правильністю надання допомоги «потерпілому» у вогнищі небезпеки, правильне перекладання на ноші та евакуацію у безпечне місце.

Спеціалісти Львівського центру медицини катастроф, під час проведення заходу, продемонстрували для всіх учасників тренувань правила зняття «забрудненого одягу із потерпілого», первинного огляду, оцінки стану пацієнта, прийоми полегшення дихання, проведення серцево-легеневої реанімації та штучної вентиляції легень.

Для захисту медичних працівників, керівником тренування – підполковником служби ЦЗ М. О. Довгановським, був наданий сучасний захисний костюм одноразового користування, які є  у рятувальників світових країн та проведено інструкцію та практичний показ користування таким комплектом одягу.

Спеціалісти Львівського центру медицини катастроф спільно з керівником «рятувальної операції» узгоджували етапність дій, наступність надання допомоги, обговорювали проблемні моменти та помилки. Хочеться відмітити, що навики надання домедичної допомоги, набуті рятувальниками під час навчань, були використані під час надання допомоги «потерпілому» правильно та чітко.

Всі учасники тренування визнали проведення таких навчань взаємно корисними та необхідними. 

Людмила Гера – завідувач навчально - тренувального відділу КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК.

 

 


 14.03.2014

 

Науково-практичний семінар «Сучасні аспекти надання медичної допомоги при загрозливих для життя станів ( BLS+ ALS)»

 

12.03 2014 р оку  на базі Львівського медичного  коледжу  післядипломної  освіти   був  проведений  науково-практичний  семінар на тему  «Сучасні аспекти надання медичної  допомоги при загрозливих для життя станів ( BLS+ ALS)». Організаторами семінару виступив Львівський медичний  коледж  післядипломної  освіти.

   

Серед присутніх був директор коледжу Луць І. М.,  викладачі коледжу, секретар атестаційної комісії фахівців – головний фельдшер Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Косовай Г. Ю. Учасниками семінару були м/с палат новонароджених, мс дитячої анестезіології, мс анестезіології, зубні техніки, м/с сімейного лікаря, операційні м/с, м/с гастроентерологічних відділень, м/с інфекційних  відділень,  акушерки пологових відділень , м/с травматологічні відділу. Загальна кількість слухачів складала понад 190 осіб.

Під час семінару були висвітлені  питання  здоров’я населення країни та сучасний стан надання своєчасної медичної допомоги у закладах охорони здоров’я, охарактеризовані  термінальні стани  та основні напрямки у навчанні та підготовці спеціалістів з питань порятунку людей, що знаходяться у невідкладних станах.

В рамках співпраці, до участі у цьому заході були запрошені і представники  КЗ ЛОР "Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф".

Згідно програми семінару, виступила з доповіддю «Роль навчально - тренувального відділу Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у підготовці спеціалістів до роботи в екстрених ситуаціях» завідувач цього відділу, член Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги Гера Л. П. У своїй презентації вона розповіла про  гостру необхідність у підготовці осіб, що не мають медичної освіти з питань надання домедичної допомоги та необхідність удосконалення знань та навиків медичних працівників з питань надання екстреної медичної допомоги. Свій виступ  Гера Л. П. побудувала на основі реалій сьогоднішньої цивілізації, де є велика ймовірність виникнення катастроф, аварій, дорожньо-транспортних пригод та інших екстрених подій, результатом яких є людські жертви. А у час загострення нестабільної соціально - політичної ситуації, протестних заходів та масових акцій що мали місце у м. Києві, виникла велика кількість потерпілих, що отримали важкі тілесні ушкодження.

 

 

 Гера Л. П. також розповіла про організацію, роль та завдання навчально- тренувального відділу у практичній підготовці осіб для надання допомоги потерпілим, наявність матеріально-технічної бази, кадрового потенціалу з числа лікарів - практиків  та роль міжнародної співпраці установи у  здобутті знань та навиків для передачі їх слухачам навчально-тренувального відділу.

Працівниками Львівського центру медицини катастроф для учасників семінару був проведений демонстраційний показ практичних навиків з надання домедичної допомоги та надання екстреної медичної допомоги бригадою відділу медицини катастроф.

Основні правила надання домедичної допомоги були продемонстровані старшим фельдшером Золочівської підстанції екстреної медичної допомоги Потежним Р. та інженером із застосуванням комп’ютерів Бойчуком Р. із залученням слухачів семінару.

Роботу бригади екстреної медичної допомоги з використанням оснащення, обладнання та медикаментів, при наданні допомоги «пацієнту» із зупинкою серцевої діяльності та дихання, проводили:

 -Талаш М. П.- завідувач відділу медицини катастроф

-Григоренко А. Д.- завідувач станцією екстреної медичної допомоги

-Нискогуз С. В. – старший фельдшер станції екстреної медичної допомоги

Після закінчення показових виступів, учасники прокоментували свою роботу з порятунку «потерпілого» та відповіли на питання.  

 

Лікар-інструктор Львіського центру екстреної медицини та медицини катастроф                      

Людмила Гера

 


Спеціалісти  Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф провели із рятувальниками практичну підготовку з питань надання домедичної допомоги

21.01.2014

В рамках співпраці, на базі загону технічної служби Головного управління ДСНС у Львівській області відбувся одноденний практичний виїзний тренінг з відпрацюванням практичних навиків із спеціальним підрозділом з реагування на події з небезпечними речовинами щодо надання домедичної допомоги. Проводили навчання представники  навчально-тренувального відділу  КЗ ЛОР  «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Гера Л. П. та Григоренко А. Д.

     

Тренінг проходив з метою засвоєння рятувальниками розширених  практичних прийомів із надання домедичної допомоги  при порушеннях або зупинці дихання, серцево-судинних порушеннях,  зупинці серця, значних кровотечах, пошкодженнях голови та хребта, термічних ураженнях та гострих отруєннях.

Як відмітили керівники спеціального підрозділу рятувальників,необхідність проведення таких практичних курсів полягає в  одержанні фахівцями ДСНС теоретичних знань та практичних навичок надання домедичної допомоги дорослим і дітям в екстремальних ситуаціях, що виникають внаслідок аварій та катастроф. При цьому, рятувальники повинні бути психологічно готовими до надання такої допомоги та вміти діяти як самостійно, так і під керівництвом  працівника з медичною освітою. 

Складалися навчання з кількох етапів, які включали в себе вміння забезпечувати прохідність дихальних шляхів, робити штучну вентиляцію легень та серцево-легеневу реанімацію. За допомогою манекену, медики продемонстрували слухачам, як надавати домедичну допомогу при травматичних ушкодженнях. Зокрема, як слід правильно робити зупинку кровотеч, перев’язку ран та  іммобілізацію пошкоджених кінцівок.

Загалом, семінар  пройшов цікаво та ефективно,адже  кожен учасник мав змогу спробувати надавати основні види допомоги та отримати кваліфіковані рекомендації від фахівців медицини катастроф. Результатом налагодженої співпраці – є проведення таких навчань планово, що дасть змогу навчити якомога більшу кількість рятувальників у найоптимальніші терміни.

 

Лікар-інструктор Львіського центру медицини катастроф

Гера Людмила

 


Відкриття оновленої Золочівської підстанції екстреної медичної допомоги

20.12.2013

В контексті реформування охорони здоров'я в Україні, важливе місце надається до шпитальному етапу,  введенням змін у підході до організації та функціонування служби  екстреної медичної допомоги.

 У цьому напрямку 19 грудня 2013року в 12 годині у м. Золочів відбулося урочисте відкриття оновленої Золочівської підстанції екстреної медичної допомоги.

 Учасниками цієї церемонії був директор департаменту охорони здоров’я Ростислав Миколайович Ступницький, голова Львівської обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров’я України Юрій Володимирович Білий, представники районної держадміністрації, міський голова м. Золочева, головний лікар Золочівськоїї центральної районної лікарні, представники Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Освячення новоствореного пункту провів отець Василь.

 

            Золочівська підстанція ЕМД розташована у виділених окремих приміщеннях на базі місцевої ЦРЛ. Для належного функціонування підстанції у відповідності до санітарно-гігієнічних норм  та вимог з техніки безпеки для такого виду діяльності у приміщеннях проведений капітальний ремонт, закуплені меблі і створені належні робочі місця для персоналу.

               У подальшому планується забезпечити підстанцію належним радіозв’язком, офісною технікою, встановити комп’ютерне обладнання, закупити для працівників підстанції нові форми.  

 Після надходження до регіональної служб екстреної медичної допомоги нових санітарних автомобілів,  у Золочівській підстанції екстреної медичної допомоги планується виділити новий автомобіль класу «С» та створити бригаду спеціалістів для надання пацієнтам високоспеціалізованої якісної до шпитальної допомоги та транспортування їх у медичні заклади  вторинного та третинного рівнів.

У подарунок працівники Золочівської підстанції отримали нове обладнання та оснащення для наявних карет екстреної медичної допомоги.

За високий професіоналізм в організації роботи служби екстреної медичної допомоги Львівської області голова Львівської обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров’я України Юрій Володимирович Білий нагородив грамотами директора КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК Ю. М. Пацюрка та голову профспілкової організації установи Л. П. Геру.

Фінансування капітального ремонту Золочівської підстанція екстреної медичної допомоги здійснювалось згідно Розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 03.07.2013року згідно надходження коштів на спеціальний фонд бюджету. Всі ремонтні роботи у приміщеннях проводилось силами працівників підстанції.

Золочівська підстанція екстреної медичної допомоги (ЕМД) є структурним підрозділом комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». Підстанція увійшла у склад центру з 1 січня 2013року на виконання Закону України «Про екстрену медичну допомогу».

На даний час екстрену медичну допомогу на до шпитальному етапі населенню Золочівщини надають дві фельдшерські бригади Золочівської підстанції та одна фельдшерська бригада пункту ЕМД «Глиняни».

 

Гера Л. П.

 

лікар КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК, голова профорганізації

 


 

10.10.2013

Виїзний тренінг Львівського центру екстреної медицини та медицини катастроф

 

Продовжуючи виконання своїх завдань в частині проведення навчання і підготовки медичних та немедичних працівників системи екстреної медичної допомоги щодо надання допомоги на дошпитальному етапі, спеціалісти комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» провели 4 жовтня 2013року одноденний  виїзний тренінг з питань організації та надання екстреної медичної допомоги населенню підпорядкованої території для працівників Сколівської підстанції екстреної медичної допомоги. Розуміючи необхідність набуття знань та навиків у роботі, ініціативу у проведенні даного заходу проявили працівники Сколівської підстанції, яка була підтримана керівництвом  КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК.

  

Учасниками навчання - тренінгу були вільні від основної роботи працівники пунктів екстреної медичної допомоги Сколівської підстанції, зокрема пунктів ЕМД «Сколе», «Орява», «Завадка», «Славсько», «Верхнє Синьовидне». Загальна кількість працівників складала 43 особи, серед них 12 водіїв санітарних автомобілів.

Тренінг проводився на базі пункту ЕМД «Орява». Метою тренінгу була підготовка до роботи за єдиними стандартами в системі надання екстреної медичної допомоги на території Львівської області, удосконалення теоретичних знань медичних працівників, ознайомлення з європейськими стандартами надання екстреної медичної допомоги в позашпитальних умовах, відпрацювання практичних навичок, застосування на практиці стандартів у медицині критичних станів. В процесі проведення тренінгу  всі учасники мали змогу ознайомитися з сучасними розробками щодо надання екстреної медичної допомоги пацієнтам на виклику в дома, під час виникнення надзвичайних ситуацій, під час дорожньо - транспортних пригод чи інших екстрених випадків.

Враховуючи, що територія Сколівщини є відпочинковою гірською туристичною зоною, неабияку увагу на тренінгу приділялась наданню екстреної медичної допомоги при травмах, при укусах змій, комах та акцентовано увагу на роботу при наданні допомоги іноземцям та комунікації з диспетчерською службою центру медицини катастроф, колегами з поліклінік та лікарні, відповідними рятувальними службами.

У процесі організації та проведення тренінгу були змодельовані ситуації та складені завдання, узяті з повсякденної практичної роботи, тому тренінг проходив у ритмічному активному процесі і доказав свою корисність та ефективність.

 Для практичної роботи учасники заходу були забезпечені  манекенами, муляжами, виробами та засобами медичного призначення, що дало можливість за час проведення тренінгу  відпрацювати:

сучасні методи проведення серцево-легеневої реанімації;

методи зупинки кровотечі;

правила імобілізації та транспортування;

техніка маніпуляцій, що виконуються під час надання невідкладної медичної допомоги з використанням табельних заходів;

вміння надавати екстрену медичну допомогу однією особою, двома особами;

вміння працювати у команді, уміння залучати до надання допомоги учасників та свідків подій;

ознайомлення з сучасними алгоритмами надання ЕМД на дошпитальному етапі.

- злагоджена роботи бригади швидкої медичної допомоги (чітке виконання медичних маніпуляцій кожного члена бригади у відповідності до посадових та ситуаційних вимог) з використанням табельного оснащення та підручних засобів.

- залучення водія до роботи у складі бригади (водій-парамедик) та навчання основам  домедичної допомоги.

Цікавим та ефективним моментом у проведенні тренінгу було складено завдання щодо надання допомоги при ліквідації наслідків дорожно-транспортної пригоди на одному з відрізків автодороги недалеко від пункту ЕМД «Орява». Була змодельована екстрена ситуація на дорозі, де зіткнулися два автомобілі та є велика кількість «потерпілих», які мали різні види ушкоджень. Бригада, яка прибула на місце виклику повинна була провести медичне сортування, повідомити про подію в оперативну – диспетчерську та визначити необхідну кількість додаткових санітарних машин, оглянути та визначити «пріоритетних потерпілих» щодо першочерговості надання допомоги.

Головною метою інструкторів Львівського центру медицини катастроф – досягти того, щоби учасники тренінгу засвоїли основний необхідний об’єм практичних навичок та вміння працювати у команді. Всі учасники цього заходу відмітили беззаперечну корисність та ефективність проведення таких навчань та виявили бажання проводити їх частіше.

Лікарі-інструктори відмітили високий рівень організації такого заходу зі сторони завідувача Сколівською підстанцією Тацинець Любові Степанівни та старшого фельдшера пункту екстреної медичної допомоги «Орява» Краснянської Олександри Ярославівни.

Навчання-тренінг провели спеціалісти Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які проходили відповідну підготовку для такого виду діяльності в Україні та за кордоном, мають сертифікати лікарів - інструкторів – Я.Д. Пилипець, Л. П. Гера, фельдшер відділу медицини катастроф Є. Куліков. 

Основний вагомий результат цього тренінгу – корисний досвід та набуття сучасних навиків та знань з питань надання екстреної медичної допомоги для медиків Сколівщини. А його вони використовуватимуть у щоденній роботі для кваліфікованої ефективної допомоги при раптових захворюваннях пацієнтів та у разі виникнення екстрених ситуацій.

 

Лікар-інструктор КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК                                           Л. П. Гера 

 


 24.09.2013

«Команда Львівського обласного центру медицини катастроф -переможець  міжнародних змагань у Литві»

 

У  м. Гірайчай (Республіка Литва, 60 км. від м. Вільнюс,) пройшли  VII Міжнародні змагання для бригад швидкої медичної допомоги. Організатором змагань виступила асоціація закладів швидкої медичної допомоги Литви. Присутніми на заході були представники Міністерства охорони здоров’я Литви, мер міста та керівництво службою швидкої медичної допомоги м. Вільнюс.

Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф впродовж кількох років підтримує партнерські зв’язки з литовськими колегами. Тому запрошення до участі у цьому прийняли із задоволенням.

Розуміючи важливість цих змагань для професійного росту працівників Львівського центру медицини катастроф та престижність участі у такому заході для Львівської області, команда отримала активну підтримку у цьому напрямку від адміністрації установи та сприяння департаменту охорони здоров’я.

  

 До участі у змаганнях була скерована бригада Львівського центру медицини катастроф у складі:

- Шиналь Галина Яківна - лікар;

- Бублик Ганна Володимирівна - фельдшер;

- Ценькало Богдан Євгенович – фельдшер;

- Комарницький Микола Іванович - водій.

 

На змагання прибуло 30 команд. Закордонні екіпажі представляли: одна бригада з Німеччини, дві бригади з Казахстану та екіпаж Львівського центру медицини катастроф. Львівська бригада була єдиним представником з України.

 

Зі слів учасників заходу, організація змагань була проведена на високому рівні: належне забезпечення місць виконання конкурсних завдань, дружня приємна атмосфера спілкування, хороший комфорт, для зручності спілкування були запрошені перекладачі.

У країнах Прибалтики давно запроваджені європейські стандарти надання екстреної медичної допомоги, тому роботу бригад на етапах оцінювалось за цими  стандартами. Часовий ліміт на етапах складав 20 хвилин.

            Під час виконання завдань бригада львівських медиків показала свою майстерність коли доводилось приймати «пологи» вдома та проводити серцево - легеневу реанімацію недоношеній дитині. На «відмінно» вони провели і серцево - легеневу реанімацію дорослому «постраждалому» з гіперглікемічною комою. Акушерсько - гінекологічне завдання полягало у вмінні бригади в умовах реанімобіля надати допомогу жінці з терміном вагітності 36 тижнів у якої еклампсія, а в анамнезі - епілепсія.

            Цікавим завданням був змодельований «терористичний акт» у школі, де було 40 «постраждалих», з різними видами травм 10 осіб, у багатьох вогнепальне поранення.  Необхідно було провести медичне сортування та надати допомогу в залежності від складності травм та поранень.

             Одним із найскладніших завдань був виклик до дитини -  «інваліда», з трахеостомою. У дитини почались міоклонічні судоми, настала зупинка серцевої діяльності. Допомога полягала у проведенні адекватної, відповідно до віку, серцево - легеневої реанімації, інтубації трахеї, введенні ендотрахеальної трубки та налагодження довенного доступу для інфузії відповідних розчинів.

            Водію бригади доводилось показувати свою майстерність у вмінні самостійно, без спеціалізованої технічної допомоги, полагодити «несправності» у автомобілі, показати свої «умілі руки» у виконанні інших технічних завдань та вмінні орієнтуватись у фонетичній азбуці НАТО.

            Серед інших завдань, був «виклик» у лісовий масив, де за легендою троє нападників шляхом побиття завдали численних травм мужчині. Команда змушена була зорієнтуватись у ситуації на предмет безпеки, швидко оглянути та  надати допомогу «пацієнту», у якого діагностовано гемоторакс, тупу травму живота та травму голови. Необхідно було забезпечити надання повного об’єму допомоги, провести іммобілізацію та подальше транспортування у медичний заклад відповідного профілю.

            Випробуванням для бригади були також і психологічні тести,  які проводили дипломовані психологи з числа штатного персоналу служби швидкої медичної допомоги Литви.

            Усі завдання команда Львівського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф виконала якісно, за що отримала перше місце серед закордонних команд та п’яте місце у загальному заліку. Нагородою для команди став кришталевий кубок та гарячі оплески присутніх.

              Систематична участь бригади Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у змаганнях такого формату в Україні, Польщі, Прибалтиці говорить про те, що Львівщина  прагне до інтеграції у світову та європейську систему екстреної медицини та є певним сигналом та індикатором ставлення України до світових стандартів, що діють на теренах країн Європейського Співтовариства та підготовки до вступу в Європейську асоціацію невідкладної медицини. Адже  головною метою проведення таких змагань є підвищення професійного рівня медперсоналу та водіїв бригад екстреної меддопомоги, порівняння теперішнього стану надання екстреної медичної допомоги на наших теренах з існуючими світовими стандартами, демонстрація можливостей для подальшого розвитку та вдосконалення дошпитальної медичної допомоги, стимулювання медиків до подальшого професійного зростання, акцентування уваги суспільства на існуючих проблемах у медицині.  

  Аналіз участі та налагодження зв’язків із подібними службами країн Європи та світовою асоціацією екстреної медицини стануть безцінним досвідом у розвитку та формуванні подібної служби в Україні, допоможуть підняти її на вищий рівень, та, в кінцевому результаті, працюватимуть на покращення надання екстреної медичної допомоги для пересічного українця.

 
За матеріалами змагань, замітку підготувала лікар КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК       Гера Л. П. 


11.09.2013

 «Команда львівян — серед переможців міжнародних змагань»

У м. Вроцлав (Республіка Польща) пройшли XII змагання Польщі з медичного рятівництва. Організатором змагань виступила станція швидкої медичної допомоги Вроцлава, під патронатом Міністерства охорони здоров’я Польщі та Воєводи Дольношльонського.

До участі у цьому престижному заході була запрошена і команда Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

За сприяння Департаменту охорони здоров’я ЛОДА, участі у змаганнях взяла бригада Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Загалом змагалось 45 команд. Україну представляли команди Львівського обласного центру медицини катастроф та клінічного госпіталю Державної прикордонної служби  України.

Екіпаж Львівського центру медицини катастроф був єдиним з України, який представляв державні установи служб екстреної медичної допомоги.

Оцінювання виконаних завдань проводились за  стандартами, прийнятими у країнах Європейської спільноти. Крім знань з надання екстреної медичної допомоги, враховувались знання етичних та юридичних аспектів роботи рятувальних служб, фізична витривалість екіпажу, психологічна підготовка членів бригади та водійська майстерність. 

У всіх завданнях необхідні були вміння надавати допомогу в осередках з великою кількістю потерпілих, визначати пріоритет у першочерговій допомозі, продити серцево - легеневу реанімацію, допомагати при травмах та вміти співпрацювати з іншими рятувальними службами - поліцією, пожежниками.

Бригада Львівського центру медицини катастроф професійно виконала поставлені завдання. Її робота була високо оцінена польськими суддями. Кубком та відзнакою «Срібна тарілка» львів’ян нагороджували заступник міністра охорони здоров’я Польщі та мер м. Вроцлава.

Участь у цьому заході дала львів’янам можливість глибше ознайомитися з європейськими стандартами надання екстреної медичної допомоги на дошпитальному етапі, обмінятись досвідом, підвищити свій професійний рівень та налагодити і підтримувати партнерські стосунки з аналогічними службами Європейських країн.

Досвід, отриманий бригадою під час змагань в подальшому передаватиметься працівникам виїзних бригад Львівської області для використання у повсякденній роботі.


08.08.2013

«Тренінг скаутської організації «Пласт» з екстреної медичної допомоги» 

На Львівщині відбувся пластовий Крайовий вишкільний табір провідників водного пластування. Участь у цьому заході брали 25 пластунів віком 18-30 років з різних осередків України. У програмі змагань було навчання з питань надання домедичної допомоги, правил поведінки та дій в екстремальних ситуаціях на воді.

 

На запрошення Національної скаутської організації «Пласт» участь у цьому заході брала лікар -  інструктор Львівського обласного центру медицини катастроф, член Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги Людмила Гера.

Пластуни охоче вчились на манекені як правильно оцінити стан потерпілого. Вчились надавати допомогу при травмах, відпрацьовували практичні навики з питань іммобілізації. Велику цікавість в учасників тренінгу викликали продемонстровані муляжі травм, кровотеч, опіків та надання допомоги при таких пошкодженнях. В якості «потерпілих» були самі діти, а їх друзі по групі надавали їм медичну допомогу. Відпрацьовувались навички надання медичної допомоги за відсутності медичних засобів. В цій ситуації пластуни вчились використовувати використовувати підручні засоби для надання невідкладної допомоги в екстрених випадках.

Учасників тренінгів вчили також як правильно, чітко та лаконічно подавати інформацію диспетчеру швидкої допомоги  при виклику бригади медичних спеціалістів.

Довідка:

Це другий захід співпраці Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф  з Національною скаутською організацією «Пласт». Перший відбувся з 18 по 22 серпня 2012 року в рамках проведення Ювілейної Міжкрайової Пластової Зустрічі – завершального етапу святкування 100-ліття Пласту у м. Львові.


Фахівці Центру екстреної медичної допомоги Львівщини діляться досвідом

В контексті реформування галузі охорони здоров'я в Україні, важливе місце надається первинній медико-санітарній допомозі населенню та здійснюється впровадженням змін у підході до організації роботи структурних підрозділів первинної ланки системи охорони здоров’я, зокрема і вміння персоналу первинної ланки надавати екстрену медичну допомогу пацієнтам. А це в свою чергу потребує сучасного підходу до вимог щодо кваліфікації та підготовки персоналу цих структур. Сьогодення диктує необхідність підвищення  якості та ефективності надання екстреної медичної допомоги хворим та потерпілим на ранньому дошпитальному етапі не тільки бригадами екстреної медичної допомоги, але й колегами з поліклінік, сімейних амбулаторій, а також непрофесійними рятівниками.

Розуміючи необхідність набуття таких знань та навиків всіма медичними працівниками первинної ланки, які обслуговують територію Журавнівщини, з ініціативи медичних працівників та при активній  підтримці  Я. О. Овсянецького - головного лікаря Журавнівської міської лікарні, 19 липня поточного року на стадіоні  с.м.т.Журавно  відбувся одноденний  виїзний тренінг з питань організації та надання екстреної медичної допомоги населенню підпорядкованої території.

Учасниками начання-тренінгу були фельдшери фельдшерсько-акушерських пунктів, медсестри терапевтичного відділення лікарні, лікарі -  терапевти, сімейні лікарі, медичні сестри дільничні, лікарі – стоматологи. До участі у цьому заході були долучені працівники пункту екстреної медичної допомоги «Журавно», що дислокується на базі Журавнівської міської лікарні. Під час проведення тренінгу були присутні також голова селищної ради Вітер В. В. та головний редактор районної газети «Новий час» Данилець А. З.

 

 Метою тренінгу була підготовка до роботи за єдиними стандартами в системі надання екстреної медичної допомоги на території Львівської області, удосконалення теоретичних знань медичних працівників, ознайомлення з європейськими стандартами надання екстреної медичної допомоги в позашпитальних умовах, відпрацювання практичних навичок, застосування на практиці стандартів у медицині критичних станів.

В процесі проведення тренінгу  всі учасники мали змогу ознайомитися з сучасними розробками щодо надання екстреної медичної допомоги пацієнтам на виклику в дома, під час виникнення надзвичайних ситуацій, під час дорожньо - транспортних пригод чи інших екстрених випадків.

Враховуючи, що територія Журавнівщини є відпочинковою зоною, оскільки її омивають дві великі річки - Дністер та Свіча, наявні великі лісові масиви, неабияку увагу на тренінгу приділялась наданню екстреної медичної допомоги при утопленні, при укусах змій, комах.

У процесі організації та проведення тренінгу були змодельовані ситуації та складені завдання, узяті з повсякденної практичної роботи. Такий підхід та система проведення тренінгів, яка базується на конкретних прикладах, доказала свою корисність та ефективність.

 Для практичної роботи учасники заходу були забезпечені  манекенами, муляжами, виробами та засобами медичного призначення, що дало можливість за час проведення тренінгу  відпрацювати:

-       сучасні методи проведення серцево-легеневої реанімації;

-       методи зупинки кровотечі;

-       правила імобілізації та транспортування;

-       техніка маніпуляцій, що виконуються під час надання невідкладної медичної допомоги з використанням табельних заходів;

-       вміння надавати екстрену медичну допомогу однією особою, двома особами;

-       вміння працювати у команді, уміння залучати до надання допомоги учасників та свідків подій;

-       ознайомлення зі європейськими стандартами стандартами надання ЕМД на дошпитальному етапі.

- злагоджена роботи бригади швидкої медичної допомоги (чітке виконання медичних маніпуляцій кожного члена бригади у відповідності до посадових та ситуаційних вимог) з використанням табельного оснащення та підручних засобів.

- залучення водія до роботи у складі бригади (водій-парамедик) та навчання основам  до медичної допомоги.

Цікавим та ефективним моментом у проведенні навчань був сумісний практичний тренінг  з працівниками ФАПів, працівниками виїзної бригади пункту ЕМД «Журавно» та працівниками лікарні щодо дотримання правил спадкоємності та наступності  у наданні екстреної медичної допомоги пацієнтам та була відпрацьована правильна взаємодію між бригадою екстреної меддопомоги пункту «Журавно» з колегами з амбулаторій та лікарні, родичами потерпілих, пересічними громадянами, засобами масової інформації.

Одним з яскравих моментів під час проведення тренінгів - змодельована ситуація з великою кількістю потерпілих, які мали різні види ушкоджень. Учасники були ознайомлені з правилами медичного сортування та відпрацьовували їх при наданні екстреної медичної допомоги «потерпілим». Всі учасники рятувальної операції активно включились у роботу з «порятунку» «постраждалих», серед яких були і діти, виклику бригади екстреної медичної допомоги, служби МВС та персональної допомоги.

  

В загальному участь у тренінгу взяло 45 осіб, серед них п’ятеро водіїв санітарних автомобілів та чотири особи з числа молодшого медичного персоналу пункту ЕМД «Журавно». При проведенні цього заходу створювалась атмосфера позитивного, невимушеного спілкування, широкі можливості для зворотного зв’язку. Головна мета інструкторів Львівського центру медицини катастроф – досягти того, щоб «вийшли» практичні навички у кожного працівника, щоб вони за час проведення тренінгу засвоїли необхідний об’єм таких умінь.

Всі учасники цього заходу відмітили беззаперечну корисність та ефективність проведення таких навчань та виявили бажання проводити їх частіше.

Лікарі-інструктори відмітили високий рівень організації такого заходу зі сторони головного лікаря Журавнівської міської лікарні Я. О. Овсянецького та висловили подяку за вагомий особистий вклад у реформування системи медичного обслуговування населення, забезпечення  якості медичних послуг та плідну співпрацю з Львівським обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Від теоретичних знань, до практичних вмінь, до підвищення кваліфікації медиків, до професіоналізму, до довершеності у виборі правильних рішень, до надання вчасної та якісної медичної допомоги – це основа продовження життя громадян. Основний вагомий результат цього тренінгу – корисний досвід та набуття сучасних навиків та знань з питань надання екстреної медичної допомоги для медиків Журавнівщини. А його вони використовуватимуть у щоденній роботі для кваліфікованої ефективної допомоги при раптових захворюваннях пацієнтів та у разі виникнення екстрених ситуацій.

Навчання-тренінг провели спеціалісти Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які проходили відповідну підготовку для такого виду діяльності в Україні та за кордоном, мають сертифікати лікарів - інструкторів – Я.Д. Пилипець, Л. П. Гера, фельдшер відділу медицини катастроф Є. Куліков та лікар-анестезіолог лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова О.А. Гера. 

Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», згідно Статуту установи, є основним організаційно - методичним центром Львівської області з питань організації та проведення навчання і підготовки медичних працівників щодо надання екстреної медичної допомоги та підготовки осіб, що не мають медичної освіти, але за своїми службовими обов’язками повинні вміти надавати домедичну допомогу. 

 


 

 

 

 

  Проведено навчально - практичний семінар для бригад ЕМД у Львівській області 

 

12 червня 2013року на стадіоні «Арена – Львів» відбувся навчально - практичний семінар під керівництвом директора КЗ ЛОР «Львівський обласний центр екстреної допомоги та медицини катастроф» Юрія Пацюрка, а також за участю заступника директора з медичної роботи Я.Д. Пилипця, завідувача відділом медицини катастроф М.П. Талаша, завідувача станції екстреної медичної допомоги А.Д. Григоренка та лікаря –методиста Л.П. Гери. З метою покращення підготовки та для підвищення рівня знань, практичних навичок працівників виїзних бригад ЕМД області, в рамках семінару проводились показові навчання з надання екстреної  медичної допомоги.

 

 На цей захід булі запрошені працівники КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК Львівської області. Під час проведення семінару були висвітлені питання щодо ходу реалізації реформування системи екстреної медичної допомоги, а також проведені показові виступи  бригад центру медицини катастроф під час ліквідації різного роду надзвичайних ситуацій (при дорожньо - транспортній пригоді, при зупинці серцевої діяльності та випадку з великою кількістю потерпілих). 

 Першим завданням навчально-практичного семінару було надання екстреної медичної допомоги потерпілим під час ДТП. Дане завдання виконувала виїзна бригада Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф   у складі бригади - лікаря Юрківа В. та фельдшерів Височанського І.А., Ковальського С.В. та водія Нікітіна О. Під час виконання завдання бригада продемонструвала правила  евакуації потерпілого водія з машини за допомогою сучасного медичного обладнання та згідно алгоритму надання екстреної медичної допомоги.

  

Другим завданням семінару були дії бригади ЕМД при зупинці серцевої діяльності. На цьому етапі працювала бригада центру медицини катастроф у складі -  лікаря Шиналь Г.Я., фельдшера Ценькало Б., Бублик А., які провели реанімаційні заходи згідно європейських стандартів надання допомоги при такій ситуації.

Третє завдання передбачало дії бригад ЕМД у випадку екстреної ситуації з великою кількістю потерпілих. На даному етапі було залучено 2 бригади центру медицини катастроф та бригади підстанцій ЕМД «Стрий» та «Золочів». Першою на місце події приїхала бригада центру медицини катастроф, яка провела сортування по складності отриманих травм, первинний огляд потерпілих та оцінивши їх стан, викликала на допомогу додаткові бригади служби екстреної медичної допомоги Львівської області.  Наступна бригада екстреної медичної допомоги Львівського центру медицини катастроф прибула на місце події другою та після вказівки координатора, надавала екстрену дошпитальну допомогу пацієнтові з зупинкою серцевої діяльності. Наступними прибули бригади пунктів ЕМД «Золочів» та «Стрий», які після доповіді координатору про своє прибуття та згідно його розпоряджень, надавали екстрену медичну допомогу потерпілим.

Після завершення практичних завдань були підведені підсумки навчально – практичного семінару та з нагоди професійного свята «Дня медичного працівника» керівництвом Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» були відзначені подяками та грамотами кращі працівники центру.


 V Український чемпіонат бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги
 

22-24 травня у м. Києві, на базі ДП “Санаторний комплекс “Пуща-Озерна” ДУС відбулися Всеукраїнська конференція з міжнародною участю “Екстрена медична допомога” та науковий симпозіум з міжнародною участю “Стандартизація екстреної медичної допомоги постраждалим внаслідок транспортних пригод” та V Український чемпіонат бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги з міжнародною участю. Ці заходи були проведені з метою удосконалення взаємодії працівників бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, підвищення їх професійного рівня, популяризації основних принципів роботи системи екстреної медичної допомоги України та налагодження міжнародного співробітництва.

Організаторами Чемпіонату були: Міністерство охорони здоров’я України, Київська міська державна адміністрація, ДЗ “Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України”, Київський міський центр екстреної медичної допомоги служби медицини катастроф, Київська міська станція швидкої медичної допомоги та ВГО “Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги”.

  

У м. Києві, на Хрещатику, біля будівлі Київської міської державної адміністрації, відбулося урочисте відкриття п'ятого Українського чемпіонату бригад екстреної медичної допомоги. На церемонії відкриття чемпіонату були Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова, Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов, заступник Голови КМДА Віктор Корж, голова комісії з питань гуманітарної політики Київради Алла Шлапак, директор департаменту охорони здоров'я КМДА Віталій Мохорєв, завідувач кафедри “Медицини катастроф і військової медицини” Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я.Горбачевського головний суддя Українського чемпіонату бригад екстреної медичної допомоги Арсен Гудима.

До участі у цих заходах були запрошені і спеціалісти медицини невідкладних станів Львівської області. Зокрема, Юрій Пацюрко – директор комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», головний позаштатний спеціаліст ДОЗ ЛОДА зі спеціальності «Медицина невідкладних станів» та згідно листа МОЗ України учасниками національної суддівської колегії були:

Ярослав Пилипець – заступник директора з медичної роботи комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний цент р екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» (КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК);

Людмила Гера – завідувач навчально -  тренувального відділу КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК;

Лілія Сирота – заступник головного лікаря комунального підприємства «Львівська станція швидкої медичної допомоги»;

Ірина Мельник – завідувач приймального відділу Львівської лікарні швидкої медичної допомоги;

Ігор Мокрий – лікар - травматолог Львівської лікарні швидкої медичної допомоги.

Зареєстрована була також команда Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у складі:

- Галина Шиналь – лікар;

- Ганна Бублик – фельдшер;

-  Богдан Ценькало -  фельдшер;

- Гречух І. Я – водій.

Участь у Чемпіонаті взяло 38 команд, серед яких дві команди з країн Прибалтики (м. Вільнюс, м. Каунас), з Республіки Польща (м. Краків), представники українських державних закладів системи екстреної медичної допомоги, приватні команди (ТОВ "Борис", ПрАТ "МЦ "Добробут"). Вперше участь у таких змаганнях взяв  медичний мобільний загін Служби безпеки України. До складу кожної команди увійшли лікар, два фельдшери (або медичні сестри) та водій.

  

Згідно конкурсної програми, усі команди пройшли 8 конкурсних завдань - зімітованих екстрених та надзвичайних ситуацій, що є найбільш типовими у повсякденному житті: ДТП, нещасний випадок на воді, тепловий та сонячний удари, отруєння, масові ураження під час вибуху, пожежі тощо. За роботою бригад на кожному завданні спостерігали судді з числа лікарів – практиків відповідних спеціальностей, представників центрів екстреної медичної допомоги та лікувально - профілактичних закладів України. За словами головного судді Чемпіонату Арсена Гудими, основним критерієм оцінювання виконаного завдання в цілому є забезпечення командою життя і здоров'я пацієнта, а також кожного із учасників бригади без завдання шкоди оточуючим та навколишньому середовищу.

Змагання були напруженими та важкими. Команда Львівського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф показала майстерність, професіоналізм та злагодженість бригади у  виконанні конкурсних завдань, неодноразово отримуючи за це від суддів заохочувальні бали, а основне – це повагу та відзнаку  від колег по фаху.

За результатами змагань п’єдестал переможців розділили три українських команди:

- І місце – команда Київського міського центру екстреної медичної допомоги служби медицини катастроф;

- ІІ місце - – команда Харківської області

- ІІІ місце -  команда Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Кожен із учасників Чемпіонату  отримав сертифікати участі, кубки, медалі, іменні призи. Під час урочистого закриття заходу, головний суддя Чемпіонату А. Гудима. сказав, що номінація "краща команда екстреної (швидкої) медичної допомоги", мабуть, суто умовна, бо кожна із них, пройшовши відбір, уже найкраща. "Щоденно рятуючи життя - уже кожен із них гідний звання героя".

Л. Гера,

лікар-методист 

оперативно-інформаційного відділу  

ЛОЦ ЕМД МК

 


Днями у м. Трускавці, на базі медичного реабілітаційного центру МВС України «Перлина Прикарпаття», відбулась конференція та показові навчання з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації – вибуху в одній з кімнат корпусу і пожежі у суміжних приміщеннях

Для проведення підготовки та  здійснення організаційних заходів, тренінгів щодо надання медичної допомоги «постраждалим» були запрошені завідувач кафедри екстреної медичної допомоги і медицини катастроф з курсом військової підготовки Тернопільського медичного університету професор Арсен Гудима, спеціалісти Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

 За легендою та відповідно до завдань вибух і пожежа сталися на сьомому поверсі санаторію. Оскільки в такій ситуації виникла ймовірність великої кількості «постраждалих», у проведенні рятувальної операції були задіяні аварійно-рятувальні служби та спецтехніка МНС, працівники МВС та відповідні служби житлово-комунального господарства.

 

Керівництво та координацію дій з евакуації та надання першої медичної допомоги умовно постраждалим, взяв на себе заступник начальника медико реабілітаційного центру з медичних питань санаторію Міністерства внутрішніх справ „Перлина Прикарпаття”, підполковник міліції С.Пецюх. Був розгорнутий сортувальний майданчик, де медики санаторію надавали медичну допомогу всім евакуйованим. Серед «постраждалих» були особи з опіком обличчя, грудної клітки, опіком кистей та травмою передпліччя, черепно-мозковою травмою, травмою нижніх кінцівок, отруєння продуктами горіння та пацієнти у стані емоційного збудження, в одного з яких була підозра на гострий коронарний синдром.

. Першою на місце події приїхала бригада пункту екстреної медичної допомоги  «Трускавець». Вона доповіла координатору про своє прибуття та згідно розпорядження координатора першочергово почала надавати екстрену медичну допомогу «постраждалому» із червоної зони сортувального майданчика. Медики виконували всі дії  чітко та злагоджено. 

Реанімобіль та бригада екстреної медичної допомоги Львівського центру медицини катастроф прибула на місце події другою та після вказівки координатора надавала екстрену дошпитальну допомогу пацієнтові з черепно-мозковою травмою, використовуючи при цьому все необхідне обладнання та оснащення машини.   

Іншими пацієнтами займались виїзні бригади медичної служби МВС України у Львівській області.

Всім «постраждалим» була надана необхідна медична допомога та проведена їх шпиталізація у медичні заклади.

Незалежно від підпорядкування, проведення таких спільних навчань – це позитивний досвід  у роботі всіх аварійно - рятувальних служб та медичних підрозділів,. Ці навчання дають можливість працювати у єдиному медичному просторі при виникненні екстрених подій чи надзвичайних ситуацій.

 

Участь у цьому заході брали представники керівництва внутрішніх справ України, Управління медичного забезпечення та реабілітації МВС України, керівники Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області, представники військово-медичного управління СБУ України та управління охорони здоров’я Державної прикордонної служби України, медична служба МВС України у Львівській області, відповідні посадові особи  та аварійно-рятувальні служби м. Трускавця, представники аналогічних служб Республіки Білорусь та Молдови.  

Прес-служба 

Департаменту охорони 

здоров'я ЛОДА  

тел. 276-23-60


 

«Змагання бригад екстреної медичної допомоги»         

З 22 по 25 січня 2013року у м. Щирк (Республіка Польща) проводились щорічні зимові міжнародні змагання для бригад швидкої медичної допомоги.

Для участі у цьому престижному заході з медичного рятівництво отримала запрошення і команда Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, що є високою оцінкою рівня роботи установи.

 

Для участі у міжнародних змаганнях була скерована бригада комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» у складі:

-Шиналь Галина Яківна- лікар;

-Бублик Ганна Володимирівна- фельдшер;

-Ценькало Богдан Євгенович – фельдшер;

-Комарницький Микола Іванович - водій.

У часть у зимових міжнародних змаганнях для бригад швидкої медичної допомоги.  м. Щирк приймало 47 команд, серед яких - команд з Республіки Польща, команд з інших країн, зокрема з Прибалтики, Німеччини та ін...

Серед українських команд були:

- команда Львівського обласного центру медицини катастроф (м. Львів)

- команда швидкої медичної допомоги з м. Заліщики, Тернопільської області.

- команда станції ШМД м. Кіцмань

- команда Львівського клінічного госпіталю Державної прикордонної служби  України.

Боротьба у змаганнях була доволі напруженою та високопрофесійною. Оцінювання виконаних завдань проводились за  стандартами, прийнятими у країнаї Європейської спільноти. Для коментування  виконаних завдань на етапах, закордонні команди мали своїх перекладачів.

 Завдання складалось з денних та нічних етапів. У всіх завданнях оцінювалось вміння організувати надання допомоги в осередку з великою кількістю потерпілих. Серед завдань було:

надання допомоги пацієнту з отруєнням алкоголем на весілля, допомогу при ножовому пораненні;

вміння організувати надання допомоги потерпілим, що отримали ушкодження від вибуху гранати та при цьому забезпечити безпеку бригади;

надання екстреної медичної допомоги потерпілим під час автоаварії;

водійська майстерність. 

   Бригада Львівського центру медицини катастроф професійно справилась із поставленими завданнями.

  Участь у таких заходах на міжнародному форматі є однозначно позитивним для медичних працівників, що працюють системі екстреної медичної допомоги. Це дало можливість глибше ознайомитися з європейськими стандартами надання екстреної медичної допомоги на дошпитальному етапі, провести обмін досвідом, підвищити свій професійний рівень та налагодити та підтримувати партнерські стосунки з аналогічними службами Європейських країн.

Враховуючи завдання, поставлені перед Львівським обласним центром медицини катастроф у світлі втілення та території Львівської області Закону України «Про екстрену медичну допомогу», з огляду на престижність змагань, участь нашої команди у цьому заході була однозначно доцільною та необхідною.

Досвід, отриманий бригадою під час проведення цих змагань, буде в подальшому передаватися працівникам виїзних бригад Львівської області та використовуватися у повсякденній роботі. Це в свою чергу забезпечить покращення надання своєчасної, уніфікованої, якісної, кваліфікованої екстреної медичної допомоги усім, хто її потребувати."Тренінг з надання екстренної медичної допомоги у Новояворівській районній лікарні"   

З ініціативи та на прохання адміністрації Новояворівської районної лікарні, за підтримки головного управління охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, 15 листопада поточного року  в актовому залі лікарні відбувся одноденний  виїзний тренінг для працівників цієї медичної установи з питань надання екстреної медичної допомоги. До проведення тренінгів була залучена бригада спеціалістів Львівського центру медицини катастроф, які проходили навчання з цього напрямку на провідних базах України та за кордоном,  мають відповідні сертифікати, а саме: М.Талаш, Л. Гера, М. Копитчак, О. Смалюх.

       

Учасниками цього тренінгу були лікарі, які працюють у Новояворівській районній лікарні - хірурги, анестезіологи, кардіологи, терапевти, а також медичні працівники первинної ланки Яворівського району - сімейні лікарі, медичні сестри,  середній медичний персонал та водії виїзних бригад швидкої медичної допомоги. У загальному участь у тренінгу  взяло понад 90 осіб.

Метою проведення тренінгу була підготовка медичних працівників всіх ланок до роботи за єдиними стандартами в системі екстреної медичної допомоги на території Львівської області як в умовах стаціонару так і в позашпитальних умовах, дотримання принципів спадкоємності та наступності.

    

Учасники тренінгу мали можливість ознайомитися з рядом питань щодо надання медичної допомоги на дошпитальному етапі, враховуючи сучасні досягнення та національні розробки,  європейські стандарти надання екстреної медичної допомоги. Слухачі отримали інформацію щодо роботи позашпитальної  медицини в умовах реформування охорони здоров’я та втілення на території Львівської області Закону України «Про екстрену медичну допомогу», новітні тенденції з питань екстреної медичної допомоги у кардіології, анестезіології, надання допомоги в особливих ситуаціях – модифікація універсального алгоритму ALS.

Для проведення тренінгів Львівським центром медицини катастроф були представлені манекени, муляжі та інші засоби, що необхідні для відпрацювання практичних навиків

Під час  проведення цього заходу були відпрацьовані:

-       сучасні методи проведення серцево-легеневої реанімації;

-       методи зупинки кровотечі;  

-       правила імобілізації та транспортування;

               -       техніка маніпуляцій, що виконуються під час надання невідкладної медичної допомоги з використанням табельних заходів;

               -       вміння надавати екстрену медичну допомогу однією особою, двома особами;

               -       злагоджена робота у команді, уміння залучати до надання допомоги учасників та свідків подій;

              -         ознайомлення зі європейськими стандартами стандартами надання ЕМД на дошпитальному етапі;

              -       професійне використання у роботі сучасного обладнання та оснащення реанімобіля.

Наявність устаткування для моделі реанімації дорослого та підлітка дало можливість учасникам тренінгів навчитись та практично попробувати провести зовнішній масаж серця та штучну вентиляцію легень.

Необхідність проведення таких тренінгів було одноголосно відмічено всіма учасниками заходу, а головний лікар Новояворівської міської лікарні Мороз Г. В. буде підтримувати подальше проведення таких навчань - тренінгів з цільовими групами спеціалістів підпорядкованої йому медичної установи. Адже основний результат цього тренінгу – корисний досвід та набуття сучасних навиків та знань з питань надання екстреної медичної допомоги медиками Новояворівщини. А його вони використовуватимуть у щоденній роботі для кваліфікованої ефективної допомоги при раптових захворюваннях пацієнтів та у разі виникнення екстрених ситуацій.


Л. П. Гера - лікар КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК


 

"Організація медичного забезпечення фінальної частини ЄВРО-2012 у 

 м. Львові - якісно новий досвід у роботі Львівського центру  

медицини катастроф".

 

Ю.М. Пацюрко, Я. Д. Пилипець, М. П. Талаш, Л. П. Гера.

Комунальний заклад "Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф."

      

Значною подією для м. Львова, як і в цілому для України, було проведення у червні 2012 року фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. З метою належного медичного забезпечення учасників, вболівальників, у тому числі, іноземців, під час проведення цього заходу видано ряд нормативно-законодавчих актів щодо організації, підготовки та проведення футбольного чемпіонату, зокрема:

-                     Розпорядження  Кабінету Міністрів України від 27 травня 2009 р. N 563-р «Про схвалення Концепції медичного забезпечення під час підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу»;

-                     Постанова Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2010 р.  № 357 «Про затвердження Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу»;

-                     Лист МОЗ України від 23 січня 2009 року «Про розвиток концепції приймаючих міст та практичного втілення заходів щодо медичного забезпечення офіційних місць, підготовку плану медичного забезпечення офіційних місць Євро 2012» (звичайний режим роботи та реагування у разі надзвичайної ситуації) для кожного офіційного місця: - стадіон (матчі чемпіонату); готелі, тренувальні бази, акредитаційні центри, підготовку мапів, що враховують визначені офіційні місця;

-                     Лист МОЗ України від 21 червня 2010 року «Про визначення переліку лікарень, які будуть закріплені за офіційними місцями Чемпіонату та окремими групами для медичного обслуговування стадіонів, фан-зони, обслуговування  УЄФА (офіційні гості, працівники ЄФА,спонсори, корпоративні гості, судді та футбольні команди) ». 

Головним управлінням охорони здоров’я  Львівської області та управлінням охорони здоров’я Львівської міської ради, на основі виданих державних актів, було сформовано план медичного забезпечення приймаючого міста та  медичну концепцію приймаючого міста, яка була затверджена міським головою м. Львова та погоджена у МОЗ України. Метою медичної концепції було забезпечення максимальної доступності, своєчасності, якості та  ефективності медичної допомоги потребуючим під час проведення Чемпіонату. Медична концепція передбачала надання усіх видів медичної допомоги цілодобово на всій території міста.

Для досягнення мети медичної концепції перед Львівським центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф були визначені такі завдання:

I.  Участь в організації системи управління медичними ресурсами дошпитального етапу в період підготовки та проведення Чемпіонату.

II. Організація інформаційного забезпечення заходів Чемпіонату:

а) створення системи збору, обробки, обміну, аналітичної оцінки  медичної інформації, пов’язаної з проведенням Чемпіонату.

III. Участь в організації медичної допомоги на міжнародних автошляхах Львівської області.

IV. Участь у щоденному медичному забезпеченні гостей Чемпіонату.

а) налагодження співпраці медичних установ для роботи у єдиній системі надання екстреної медичної допомоги;

б) залучення до надання ЕМД медичні служби відомчого підпорядкування;

в) медичне обслуговування учасників та гостей ЄВРО-2012.

V. Участь у  медичному забезпеченні у місцях проведення масових заходів та у дні проведення матчу.

VI. Організація медичної допомоги у випадку виникнення надзвичайних ситуацій.

VII. Підготовка медичного персоналу та навчання волонтерів, стюартів.

VIII. Налагодження взаємодії з усіма аварійно-рятувальними службами, що беруть участь у забезпеченні безпеки під час футбольних матчів на стадіоні. 

Починаючи з 2008 року медична галузь Львівщини, у тому числі наш заклад, почала активно готуватись до забезпечення медичного обслуговування під час проведення у нашому місті футбольного чемпіонату. Були створені робочі групи, до завдань яких входила розробка плану заходів з підготовки системи надання медичної допомоги у м. Львові та Львівській області для медичного забезпечення Чемпіонату. Ці групи трансформовані в штаб з організації медичного забезпечення Чемпіонату, який  розміщувався на базі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

 

За організацію роботи, систему управління та функціонування медичних ресурсів дошпитального етапу у повсякденних умовах та на випадок виникнення надзвичайної ситуації було покладено у відповідності до повноважень на Львівський центр медицини катастроф. Працівники цього закладу були залучені до роботи з підготовки медичного забезпечення заходу у позашпитальних умовах та активно включилися  до виконання поставлених завдань.

До напрямків роботи Львівського центру медицини катастроф в організації медичного забезпечення на до шпитальному етапі входило:

-   розробка учасниками робочої групи, до складу яких входили працівники нашого закладу, карти медичної інфраструктури м. Львова, що використовувалася під час проведення Чемпіонату. Карта розроблялась згідно вимог Медичної Концепції Приймаючого міста. Акцентом у цих розробках для служби швидкої медичної допомоги було відображення  основних автомагістралей міжнародного значення, маршрутів руху медичного транспорту, інформація щодо відстані між відповідним найближчим медичним об’єктом та офіційними місцями Євро-2012;

-  розробка та подання інформації робочій групі про автошляхи міжнародного, регіонального та територіального сполучення, котрі проходять через територію Львівської області та  визначення переліку лікувально-профілактичних закладів Львівської області, закріплених за автомобільними дорогами,

- координація роботи медичних сил та ресурсів, що забезпечують надання медичної допомоги на до шпитальному етапі у місцях масового перебування людей (стадіон, фан -зони, інші), офіційних делегацій (команд, суддів, VIP-персон), транспортних воріт міста (аеропорт, вокзал, автовокзали), буферних зон і т.і.

- налагодження взаємоспівпраці та взаємообміном  інформацією між службами швидкої медичної допомоги Львівської області, особливо центральних районних лікарень, які розташовані на основних шляхах пересування учасників і гостей чемпіонату Європи 2012 року з футболу та офіційних місць перебування сім’ї УЕФА.;

- міжвідомча координація дій з аварійно-рятувальними службами та відомствами щодо забезпеченню безпеки проведення Чемпіонату. 

На час проведення Чемпіонату була удосконалена та розширена комп’ютерна  мережа лікувальних закладів м. Львова та Львівської області. На  базі КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК була створена цілодобова комп’ютерна система збору, обробки, обміну, аналітичної оцінки медичної інформації про пацієнтів, які звертались за медичною допомогою на всіх етапах надання медичної допомоги (первинне місце звернення - бригада швидкої медичної допомоги – стаціонар).  

Ця інформація щоденно передавалась у Львівський регіональний Міжвідомчий координаційний штабу з питань безпеки та правопорядку. У склад  інформаційно-аналітичної групи штабу входили також працівники Львівського центру медицини катастроф, які  відповідали за медичний напрямок роботи під час проведення чемпіонату у м. Львові. У штабі медична інформація, що надходила з Львівського центру медицини катастроф, узагальнювалась та передавалась двічі на добу в управлінські структури регіонального та державного рівнів.  

Організація дошпитального медичного забезпечення міжнародних автошляхів є однією із складових медичної концепції Приймаючого міста.  

Проведення Єврочемпіонату з футболу у м. Львові передбачав великий наплив туристів, вболівальників, учасників змагання, масове пересування автомобільними шляхами країни, що в свою чергу створювало підвищений ризик імовірності виникнення екстрених подій, спричинених людським фактором, техногенними чинниками. Все це викликало необхідність налагодження системи надання екстреної медичної допомоги на основних автомагістралях.

За сприяння та підтримки ГУОЗ Львівської облдержадміністрації на території Львівської області успішно реалізований Львівським центром медицини катастроф міжнародний медичний проект, в рамках виконання якого було відкрито чотири притрасові пункти екстреної медичної допомоги. Завдяки функціонуванню цих пунктів вдалося покрити екстреною медичною допомогою основні міжнародні автомагістралі, підвищився рівень  безпеки на них, підвищився рівень безпеки життя завдяки швидшому реагуванню на екстремальні ситуації в регіоні .Дислокація пунктів забезпечує доїзд до місця виклику в межах 10-15 хв. та транспортування до найближчого лікувального закладу.

Пункт екстреної медичної допомоги «Жовква» створений в м. Жовква, розташованому на автотрасі міжнародного значення Київ – Варшава – Росток  на відстані 30 км. Від м. Львова  і 32 км. Від польського – української межі, митного переходу Рава – Руська – Гребенне.

Пункт екстреної медичної допомоги «Яворів» створений в м. Новояворівськ на автотрасі міжнародного значення Київ – Краків – Берлін на відстані 35 км. Від м. Львова  і 26 км. Від польського – української межі, митного переходу Краковець  – Корчова.

Пункт екстреної медичної допомоги «Миколаїв» створений в м. Миколаїв на автотрасі міжнародного значення Київ – Лісабон  на відстані 35 км. Від м. Львова .

Пункт екстреної медичної допомоги «Буськ» створений в м. Буськ на автотрасі міжнародного значення Київ – Львів  на відстані 50 км. Від м. Львова.

Один з пунктів створено на базі Львівського  обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у м. Львові. Він відіграє роль інформаційно-координаційного центру. На базі нашого закладу розміщений центральний сервер, який за допомогою мережі Інтернет підтримує зв’язок з чотирма іншими пунктами. Забезпечення роботи пунктів ЕМД відповідало європейським стандартам.

Для інтенсифікації надання екстреної медичної допомоги на основних шляхах пересування по території області під час проведення футбольного чемпіонату розміщено додаткові бригади швидкої медичної допомоги з числа ЦРЛ,

Таке розташування  забезпечило 15-ти хвилинну транспортну доступність, з визначеними зонами впливу та з можливістю реагування на будь-яке звернення з автомобільних трас.

За допомогою засобів радіозв’язку, комп’ютерної мережі проводилась  реєстрації та передача в реальному часі всіх звернень за медичною допомогою на Центральний сервер Центру медицини катастроф. Відповідно Львівським центром медицини катастроф. Здійснювалась координація роботи бригад швидкої допомоги у районах.  

У напрямок роботи Львівського центру медицини катастроф під час проведення Чемпіонату включалась також щоденне забезпечення гостей належною медичною допомогою. Для максимально ефективної роботи у Львівському центрі медицини катастроф були створені бригади з числа працівників, які володіли іноземними мовами. У диспетчерській службі - для прийому викликів від іноземних громадян, у складі бригади - для спілкування під час надання медичної допомоги.

З метою функціонування у єдиній системі надання екстреної медичної допомоги були налагоджені зв’язки, відшліфована співпраця та взаємообмін інформацією зі всіма медичними службами Львівської області, що були визначені наказом ГУОЗ для надання всіх видів медичної допомоги та визначеними базовими лікувальними закладами м. Львова на випадок потреби надання стаціонарної медичної допомоги.

У відповідності до Плану заходів з питань безпеки та правопорядку нашою установою було погоджено ряд спільних дій із медичними службами відомчого підпорядкування.

Щоденно бригада центру медицини катастроф чергувала в аеропорту. Основним  завдання було – надання, при потребі, високоспеціалізованої дошпитальної медичної допомоги  та транспортування у профільний медичний заклад.

Медичне обслуговування учасників та гостей ЄВРО-2012 службою Львівського центру медицини катастроф здійснювалось щоденно при потребі у відповідності до алгоритмів надання медичної допомоги у позашпитальних умовах, використовуючи при цьому стандарти, прийняті у країнах Європейської спільноти. 

Серед медичних сил та засобів, які здійснювали медичне забезпечення місць масового перебування людей (стадіон, аеропорт), офіційних делегацій, інших масових заходів була і служба Львівського центру медицини катастроф.

            Медичне забезпечення на стадіону у день проведення матчу проводилось згідно “Плану дій медичних працівників на стадіоні “Арена – Львів» та “Концепції медичного забезпечення стадіону “Арена -  Львів” .

Завдання КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК:

- Координація медичних сил та засобів при забезпеченні футбольних матчів. Координатором медзабезпечення був призначений  директор центру Ю. Пацюрко.

- Чергування реанімобілів ЛОЦ ЕМД МК для надання екстреної медичної допомоги на місці виклику чи події та евакуація їх при потребі до профільних стаціонарів.

-  Забезпечення в дні матчів чергування пішохідних медичних патрулів на стадіон із числа медичного персоналу Львівського центру медицини катастроф. Кількість медичних патрулів на стадіоні була узгоджена з експертами УЄФА та складала 46 патрулів. Оснащення піших медичних патрулів здійснював КЗ ЛОЦЕМД МК відповідно до наказу МОЗ України від 16.06.2011 N 357 «Про затвердження рекомендованих табелів оснащення медичних пунктів стадіону, фан-зони та працівників медичних груп на стадіоні та у фан-зоні під час проведення заходів фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу»

До завдань  пішохідних медичних патрулів входило:

- виявлення осіб, що потребують медичної допомоги, співпраця з медичними волонтерами з числа студентів медуніверситету, що володіють іноземною мовою та стюартами;

-  у разі необхідності - надання невідкладної медичної допомоги;

-  доставка пацієнта до медичного пункту на стадіоні .

   


Враховуючи основні завдання нашої служби як служби медицини катастроф, до обов’язків нашого центру під час проведення футбольних матчів входило організація медичної допомоги у випадку виникнення надзвичайних ситуацій.

 Для забезпечення виконання цього завдання  були розроблені наступні напрямки.

1. Організація роботи всіх служб, задіяних у ліквідації НС згідно погодженого та затвердженого плану .з медичного забезпечення та реагування під час проведення у м. Львові фінальної частини чемпіонату ЄВРО-2012.

2.      Визначення можливих надзвичайних ситуацій та їх прогнозовані медичні наслідки.

3.      Організація роботи служб під час виникнення екстреної події на стадіоні згідно алгоритму дій медичних сил при НС .

4.      Проведення медичного сортування. Розгортання сортувального майданчика та мобільного госпіталя із залученням спеціального транспорту МНС України.

5.      Розробка та затвердження плану розташування спеціалізованого санітарного транспорту, резервного транспорту та їх кількість, напрямку руху автомобілів.

6.      Евакуація потерпілих. 

 Основну роль у якісному забезпеченні медичної допомоги під час проведення футбольних матчів у м .Львові є наявність добре підготовленого персоналу. Навчання та підготовка медперсоналу КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК проводилась постійно, починаючи з 2008 року. Основні шляхи підготовки:

-         навчання – тренінги медичних працівників КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК у Республіці Польща в рамках виконання міжнародного медичного проекту ;

-         Організація, підготовка та проведення КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК заходів з питань ЕМД на дошпитальному етапі (конференції, навчання - тренінги, семінари).

-         Участь працівників Львівського центру медицини катастроф у медзабезпечення футбольних матчів впродовж 2008- 2011років.

Маючи вагомий вантаж знань та досвіду, в руслі підготовки до проведення Чемпіонату, на базі Львівського центру медицини катастроф з жовтня 2011року згідно наказів ГУОЗ ЛОДА на базі навчально - тренувального відділу було розпочато цикл семінарів з питань екстреної медичної допомоги дошпитального етапу. Враховуючи, що першою медичною службою, яка буде надавати допомогу, особливо при пересуванні автотранспортними шляхами Львівщини, при виникненні надзвичайних ситуацій є швидка допомога, навчання-тренування було вирішено розпочати для медичних працівників швидкої допомоги Львівської області. В подальшому, при визначенні складу бригад для роботи у 6-ти медичних пунктах стадіону з числа медичних працівників (основних та резервних) ЦРЛ інтенсивно та регулярно проводилась підготовка та навчання даних груп медичних працівників. 

Враховуючи, що під час роботи щодо медичного забезпечення футбольних матчів на стадіоні буде велика кількість людей, в тому числі іноземців, а також великий потік туристів, візитерів, гостей транспортними шляхами Львівщини, акцентами та наголосами під час навчань - тренінгів були:

- особиста безпека під час роботи в осередках екстрених подій;

- основні аспекти надання медичної допомоги іноземним громадянам, європейські стандарти надання екстреної медичної допомоги;

- правила медичного сортування;

- вміння чітко та лаконічно передавати інформацію щодо медичного обслуговування пацієнта (д-з, об’єм наданої меддопомоги, у який медзаклад шпиталізовано)

- правильне заповнення відповідно затвердженої медичної документації;

- вміння працювати у команді;

- відпрацювання практичних навичок при зупинці дихання та серцевої діяльності, надання допомоги при травмах,кровотечах, опіках, іммобілізація.

Під час проведення семінарів використовувалось манекени, муляжі,імітатори навчально - тренувального відділу а також табельне оснащення та обладнання реанімобіля. Для проведення семінарів були залучені члени виїзних бригад Львівського центру медицини катастроф, що мало великий позитивний ефект у підготовці медиків. Оскільки під час проведення тренінгів розроблялись ситуаційні завдання, взяті з практичної діяльності, демонструвалась роль кожного працівника при наданні екстреної медичної допомоги та злагодженість у роботі бригади. 

Вагому роль у підготовці до забезпечення належного проведення футбольних матчів ЄВРО 2012 у м. Львові була налагоджена та скоординована робота всіх задіяних служб. Починаючи з 2009 року, бригади Львівського центру медицини катастроф під час проведення спільних  навчань, відпрацьовували спільні дії з усіма службами.

Хочеться наголосити, що таких масштабних тренувань до цього періоду не спостерігалось.

Були відпрацьовані спільні навчання – тренування з медичними службами Львівської станції швидкої медичної допомоги, з медичною службою внутрішніх військ, медичною службою госпіталю Державної прикордонної служби, клінічної лікарні Львівської залізниці. Проведено навчання з підрозділами ГУ МНС у Львівській області, МВС, СБУ України у Львівській області. Відпрацьовувалась спільні дії при ДТП на автостраді міжнародного значення, з великою кількістю потерпілих, при виникненні пожежі у готельно-відпочинковому комплексі, при загрозі терористичного акту, при падінні літака, при аварії на залізниці і т. д.

Першим тестом служби Львівського центру медицини катастроф щодо медичного забезпечення на стадіоні була церемонія урочистого відкриття стадіону «Арена –Львів» 29 жовтня 2011р.У подальшому установа обслуговувала всі – тестові матчі. Зі своїм завданням Львівський центр медицини катастроф справився на відмінно.

За висновками керівництва штабу з безпеки та правопорядку під час проведення ЄВРО 2012 у м. Львові медичне забезпечення цього заходу було на належному та фаховому рівні. 

 Основним вагомим результатом роботи Львівського центру медицини катастроф під час проведення футбольних матчів ЄВРО-2012- це набуття безцінного, ґрунтовного досвіду щодо роботи медичної служби дошпитального етапу в організації, підготовці та забезпеченні заходів з великою кількістю людей.. 

Неабияким позитивом під час підготовки до проведення футбольного чемпіонату є підвищення кваліфікаційного рівня медичного персоналу, що брали участь в медичному забезпеченні заходу, ознайомлення їх з стандартами надання медичної допомоги у позашпитальних умовах, підвищення престижу роботи у службі швидкої та екстреної медичної допомоги.

Важливим фактором є також поглиблення співпраці з суміжними службами, налагодження векторів взаємопередачі та взаємообміну інформацією,вміння спільно працювати в єдиному медичному просторі та надавати медичну допомогу за визначеними стандартами.

Знання, досвід та практичні навики, здобуті під час медичного забезпечення ЄВРО 2012 будуть використовувати у подальшій щоденній роботі Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.


  Відкриття оновленої Золочівської підстанції екстреної медичної допомоги

20.12.2013

В контексті реформування охорони здоров'я в Україні, важливе місце надається до шпитальному етапу,  введенням змін у підході до організації та функціонування служби  екстреної медичної допомоги.

 У цьому напрямку 19 грудня 2013року в 12 годині у м. Золочів відбулося урочисте відкриття оновленої Золочівської підстанції екстреної медичної допомоги.

  

 Учасниками цієї церемонії був директор департаменту охорони здоров’я Ростислав Миколайович Ступницький, голова Львівської обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров’я України Юрій Володимирович Білий, представники районної держадміністрації, міський голова м. Золочева, головний лікар Золочівськоїї центральної районної лікарні, представники Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Освячення новоствореного пункту провів отець Василь.

            Золочівська підстанція ЕМД розташована у виділених окремих приміщеннях на базі місцевої ЦРЛ. Для належного функціонування підстанції у відповідності до санітарно-гігієнічних норм  та вимог з техніки безпеки для такого виду діяльності у приміщеннях проведений капітальний ремонт, закуплені меблі і створені належні робочі місця для персоналу. 

         У подальшому планується забезпечити підстанцію належним радіозв’язком, офісною технікою, встановити комп’ютерне обладнання, закупити для працівників підстанції нові форми.  

 Після надходження до регіональної служб екстреної медичної допомоги нових санітарних автомобілів,  у Золочівській підстанції екстреної медичної допомоги планується виділити новий автомобіль класу «С» та створити бригаду спеціалістів для надання пацієнтам високоспеціалізованої якісної до шпитальної допомоги та транспортування їх у медичні заклади  вторинного та третинного рівнів.

У подарунок працівники Золочівської підстанції отримали нове обладнання та оснащення для наявних карет екстреної медичної допомоги.

За високий професіоналізм в організації роботи служби екстреної медичної допомоги Львівської області голова Львівської обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров’я України Юрій Володимирович Білий нагородив грамотами директора КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК Ю. М. Пацюрка та голову профспілкової організації установи Л. П. Геру.

Фінансування капітального ремонту Золочівської підстанція екстреної медичної допомоги здійснювалось згідно Розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 03.07.2013року згідно надходження коштів на спеціальний фонд бюджету. Всі ремонтні роботи у приміщеннях проводилось силами працівників підстанції.

Золочівська підстанція екстреної медичної допомоги (ЕМД) є структурним підрозділом комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». Підстанція увійшла у склад центру з 1 січня 2013року на виконання Закону України «Про екстрену медичну допомогу».

На даний час екстрену медичну допомогу на до шпитальному етапі населенню Золочівщини надають дві фельдшерські бригади Золочівської підстанції та одна фельдшерська бригада пункту ЕМД «Глиняни».

Гера Л. П.

лікар КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД МК, голова профорганізації


 

«Команда Львівського обласного центру медицини катастроф -

переможець  міжнародних змагань у Литві»

 

У  м. Гірайчай (Республіка Литва, 60 км. від м. Вільнюс,) пройшли  VII Міжнародні змагання для бригад швидкої медичної допомоги. Організатором змагань виступила асоціація закладів швидкої медичної допомоги Литви. Присутніми на заході були представники Міністерства охорони здоров’я Литви, мер міста та керівництво службою швидкої медичної допомоги м. Вільнюс.

  

Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф впродовж кількох років підтримує партнерські зв’язки з литовськими колегами. Тому запрошення до участі у цьому прийняли із задоволенням.

Розуміючи важливість цих змагань для професійного росту працівників Львівського центру медицини катастроф та престижність участі у такому заході для Львівської області, команда отримала активну підтримку у цьому напрямку від адміністрації установи та сприяння департаменту охорони здоров’я.

 До участі у змаганнях була скерована бригада Львівського центру медицини катастроф у складі:

- Шиналь Галина Яківна - лікар;

- Бублик Ганна Володимирівна - фельдшер;

- Ценькало Богдан Євгенович – фельдшер;

- Комарницький Микола Іванович - водій.

На змагання прибуло 30 команд. Закордонні екіпажі представляли: одна бригада з Німеччини, дві бригади з Казахстану та екіпаж Львівського центру медицини катастроф. Львівська бригада була єдиним представником з України.

Зі слів учасників заходу, організація змагань була проведена на високому рівні: належне забезпечення місць виконання конкурсних завдань, дружня приємна атмосфера спілкування, хороший комфорт, для зручності спілкування були запрошені перекладачі.

У країнах Прибалтики давно запроваджені європейські стандарти надання екстреної медичної допомоги, тому роботу бригад на етапах оцінювалось за цими  стандартами. Часовий ліміт на етапах складав 20 хвилин.

                Під час виконання завдань бригада львівських медиків показала свою майстерність коли доводилось приймати «пологи» вдома та проводити серцево - легеневу реанімацію недоношеній дитині. На «відмінно» вони провели і серцево - легеневу реанімацію дорослому «постраждалому» з гіперглікемічною комою. Акушерсько - гінекологічне завдання полягало у вмінні бригади в умовах реанімобіля надати допомогу жінці з терміном вагітності 36 тижнів у якої еклампсія, а в анамнезі - епілепсія.

                Цікавим завданням був змодельований «терористичний акт» у школі, де було 40 «постраждалих», з різними видами травм 10 осіб, у багатьох вогнепальне поранення.  Необхідно було провести медичне сортування та надати допомогу в залежності від складності травм та поранень.

                 Одним із найскладніших завдань був виклик до дитини -  «інваліда», з трахеостомою. У дитини почались міоклонічні судоми, настала зупинка серцевої діяльності. Допомога полягала у проведенні адекватної, відповідно до віку, серцево - легеневої реанімації, інтубації трахеї, введенні ендотрахеальної трубки та налагодження довенного доступу для інфузії відповідних розчинів.

                Водію бригади доводилось показувати свою майстерність у вмінні самостійно, без спеціалізованої технічної допомоги, полагодити «несправності» у автомобілі, показати свої «умілі руки» у виконанні інших технічних завдань та вмінні орієнтуватись у фонетичній азбуці НАТО.

                Серед інших завдань, був «виклик» у лісовий масив, де за легендою троє нападників шляхом побиття завдали численних травм мужчині. Команда змушена була зорієнтуватись у ситуації на предмет безпеки, швидко оглянути та  надати допомогу «пацієнту», у якого діагностовано гемоторакс, тупу травму живота та травму голови. Необхідно було забезпечити надання повного об’єму допомоги, провести іммобілізацію та подальше транспортування у медичний заклад відповідного профілю.

                Випробуванням для бригади були також і психологічні тести,  які проводили дипломовані психологи з числа штатного персоналу служби швидкої медичної допомоги Литви.

                Усі завдання команда Львівського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф виконала якісно, за що отримала перше місце серед закордонних команд та п’яте місце у загальному заліку. Нагородою для команди став кришталевий кубок та гарячі оплески присутніх.

                Систематична участь бригади Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у змаганнях такого формату в Україні, Польщі, Прибалтиці говорить про те, що Львівщина  прагне до інтеграції у світову та європейську систему екстреної медицини та є певним сигналом та індикатором ставлення України до світових стандартів, що діють на теренах країн Європейського Співтовариства та підготовки до вступу в Європейську асоціацію невідкладної медицини. Адже  головною метою проведення таких змагань є підвищення професійного рівня медперсоналу та водіїв бригад екстреної меддопомоги, порівняння теперішнього стану надання екстреної медичної допомоги на наших теренах з існуючими світовими стандартами, демонстрація можливостей для подальшого розвитку та вдосконалення дошпитальної медичної допомоги, стимулювання медиків до подальшого професійного зростання, акцентування уваги суспільства на існуючих проблемах у медицині.  

 Аналіз участі та налагодження зв’язків із подібними службами країн Європи та світовою асоціацією екстреної медицини стануть безцінним досвідом у розвитку та формуванні подібної служби в Україні, допоможуть підняти її на вищий рівень, та, в кінцевому результаті, працюватимуть на покращення надання екстреної медичної допомоги для пересічного українця.  

        За матеріалами змагань, замітку підготувала лікар КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК          Гера Л. П.

 

 


 «Учбовий тренінг швидкої допомоги Золочівської ЦРЛ» 

Напередодні проведення у м. Львові Чемпіонату з футболу ЄВРО-2012 на базі навчально – тренувального відділу Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф проходили навчання та підготовку бригади спеціалістів, що працювали у медичних пунктах на стадіоні. у період проведення матчів. Серед них була і група працівників Золочівської ЦРЛ.

Розуміючи необхідність набуття таких знань та навиків всіма працівниками дошпитального етапу, що обслуговують територію Золочівського району, з ініціативи медичних працівників швидкої медичної допомоги Золочівської ЦРЛ, при активній  підтримці  керівництва цієї установи та при сприянні ГУОЗ ЛОДА, 4 жовтня поточного року на базі відпочинкового комплексу, неподалік м. Золочіва відбувся одноденний  виїзний тренінг для працівників швидкої медичної допомоги Золочівщини з питань надання екстреної медичної допомоги. 

 

 

Учасниками цього тренінгу були лікарі, середній медичний персонал та водії виїзних бригад. У загальному участь у тренінгу  взяло – 36 осіб, серед них – 4 лікарів, 18 працівників з числа середнього медичного персоналу та 14 водіїв санітарних автомобілів. 

Метою проведення тренінгу була підготовка до роботи за єдиними стандартами в системі екстреної медичної допомоги на території Львівської області, удосконалення теоретичних знань та практичних навиків фахівців швидкої та невідкладної медичної допомоги, ознайомлення їх з європейськими стандартами надання екстреної медичної допомоги на дошпитальному етапі. 

До проведення тренінгів були залучені  лікарі – інструктори Львівського центру медицини катастроф, які проходили навчання з цього напрямку на провідних базах України та за кордоном,  мають відповідні сертифікати. 

Учасники тренінгу мали можливість ознайомитися з рядом питань щодо надання медичної допомоги на дошпитальному етапі, враховуючи сучасні досягнення та національні розробки,  європейські стандарти надання екстреної медичної допомоги. Учасники тренінгу отримали інформацію щодо роботи поза шпитальної  медицини в умовах реформування охорони здоров’я, новітні тенденції  з питань екстреної медичної допомоги у кардіології, анестезіології,  надання допомоги в особливих ситуаціях – модифікація універсального алгоритму ALS.  

Для проведення тренінгів Львівським центром медицини катастроф були представлені манекени, муляжі та інші засоби, що необхідні для відпрацювання практичних навиків 

 

 

Для практичної роботи були сформовані групи слухачів, які в реальній щоденній роботі  відповідають складу виїзної бригади швидкої медичної допомоги -  лікар, фельдшер, водій або фельдшер та водій. Таким чином, у процесі проведення тренінгів ставився акцент на організації роботи персоналу у команді, управління цим процесом керівником бригади.  

Під час  організації та проведення тренінгів складені завдання, узяті з повсякденної практичної роботи служби. За час проведення тренінгів під керівництвом наставників відпрацьовані:

- сучасні методи проведення серцево-легеневої реанімації;

- методи зупинки кровотечі;  

- правила імобілізації та транспортування;  

- техніка маніпуляцій, що виконуються під час надання невідкладної медичної допомоги з використанням табельних заходів;  

- вміння надавати екстрену медичну допомогу однією особою, двома особами;  

- злагоджена робота у команді, уміння залучати до надання допомоги учасників та свідків подій;  

- ознайомлення зі європейськими стандартами стандартами надання ЕМД на дошпитальному етапі;  

- професійне використання у роботі сучасного обладнання та оснащення реанімобіля.  

Одним з яскравих моментів під час проведення тренінгів - змодельована ситуація дорожньо-транспортної пригоди де було двоє потерпілих. Учасники активно включились у  роботу з «порятунку» «постраждалих», виклику бригади швидкої допомоги, служби МВС та персональної допомоги при евакуації «потерпілого» з салону автомобіля. Наявність устаткування для моделі реанімації дорослого та підлітка дало можливість учасникам тренінгів навчитись та практично попробувати провести зовнішній масаж серця та штучну вентиляцію легень.  

При проведені цього заходу створювалась атмосфера позитивного невимушеного спілкування, широкі можливості для зворотного зв’язку. Головна мета лікарів – інструкторів Львівського центру медицини катастроф – досягти того, щоб «вийшли» практичні навички у кожного працівника, щоб вони за час проведення тренінгу засвоїли необхідний об’єм таких навичок.

Основний вагомий результат цього тренінгу – корисний досвід та набуття сучасних навиків та знань з питань надання екстреної медичної допомоги для медиків Золочівщини. А його вони використовуватимуть у щоденній роботі для кваліфікованої ефективної допомоги при раптових захворюваннях пацієнтів та у разі виникнення екстрених ситуацій.

 


 

«Участь медиків Львівщини у святкуванні 100-річчя Пласту»


 

У Львові проводилась Ювілейна Міжкрайова Пластова Зустріч - завершальний етап святкування 100-ліття Пласту – Національної Скаутської Організації України, яка 100 років тому була заснована у місті Львові та є однією з найбільших молодіжних громадських організацій, що виховує молодь на свідомих, активних, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти. Святкування 100-ліття Пласту підтримано Указом Президента України «Про заходи щодо сприяння розвитку пластового (скаутського) руху в Україні» від 28 березня 2008 року № 279/2008, Постановою ВР № 9121 від 08.09.2011 «Про відзначення 100-річчя українського скаутського руху», рішенням Львівської обласної ради «Про проголошення 2012 року Роком 100-річчя «Пласту» від 15 березня 2012 та розпорядженням голови ЛОДА від 16 березня 2012 року № 164/0/5-12 «Про відзначення 100-річчя українського скаутського руху»

 

 

 

Загалом понад дві тисячі пластунів не лише з України, але й інших країн, зокрема США, Канади, Австралії, Великобританії та інших країн святкували сторіччя організації. Пластуни розмістились в таборі на околиці Львова на території Українського католицького університету та Духовної семінарії Святого духа при УГКЦ. Впродовж тижня для них була підготовлена насичена програма, яка складалась з 4- денних активітетів у різних зонах. Одна з них проводилась на місці таборування.

 

 

 

На запрошення організаційного комітету з проведення святкувань цього заходу та відповідно до наказу ГУОЗ ЛОДА від 4 липня 2012 року за № 486 до участі у святкуванні долучились представники Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. До завдань медиків  входило надання, при потребі, екстреної медичної допомоги та евакуація у медичні заклади. В рамках програми заходу, одним з активітетів було проведення тренінгів для пластунів з питань надання невідкладної допомоги.  

Для проведення цих тренінгів на вибраному місці були розміщені манекени, муляжі та інші засоби, що необхідні для проведення навчань. До роботи з дітьми залучалися медичні працівники виїзних бригад пункту ЕМД «Львів» та пункту ЕМД «Жовква». Кожна група учасників мала складені завдання з питань, що стосувались надання невідкладної допомоги. Діти брали активну участь у розв’язанні цих завдань. Прослухавши та наочно побачивши як правильно надавати допомогу, під наглядом медиків – інструкторів, пластуни самостійно виконували всі необхідні дії, демонстрували практичні навики.

 

Діти охоче вчились на манекені як правильно оцінити стан потерпілого, на  моделі допомоги при травмах відпрацьовували практичні навики з питань іммобілізації. Велику цікавість в учасників тренінгів викликали продемонстровані муляжі травм кровотеч, опіків та надання допомоги при таких пошкодженнях. Адже в якості «потерпілих» були самі діти, а їх друзі по групі «надавали їм допомогу». Для проведення таких навчань діти використовували приготовлені медичні засоби (бинти, стерильні марлеві серветки, джгути, шини). При відсутності медичних засобів, пластуни вчились використовувати підручні засоби для надання невідкладної допомоги в екстрених випадках.

 

  

Наявність устаткування для моделі реанімації дорослого та підлітка дало можливість учасникам тренінгів навчитись та практично попробувати провести зовнішній масаж серця та штучну вентиляцію легень.

Учасників тренінгів вчили також як правильно, чітко та лаконічно подавати інформацію диспетчеру швидкої допомоги коли необхідно викликати бригаду медичних спеціалістів. Впродовж навчань можна було обмінятися інформацією з пластунами з діаспори щодо викликів екстрених служб та проведення таких навчань серед учнів у країнах де вони проживають.

Вагому та необхідну інформацію від медичних працівників Львівського центру медицини катастроф отримали пластуни щодо необхідного складу своєї особистої та таборової аптечки.

Неабияку зацікавленість пластуни, їх наставники, волонтери та інші учасники святкувань, виявили до медичного обладнання та оснащення реанімобіля. Усі хотіли оглянути нашу машину, питали про її функції, просили все детально розповісти та продемонструвати. Тому керівники виїзних бригад залюбки розповідали про специфіку роботи служби медицини катастроф, показали салон реанімобіля та можливості роботи в екстрених випадках.

Для всіх медичних працівників Львівського центру медицини катастроф, які були задіяні у проведенні таких навчань, це був надзвичайно корисний досвід. Адже до цього моменту на базі установи проводились навчання для різних категорій дорослих – медиків, рятувальників, правоохоронців, працівників соціальної сфери, а дітей навчали  вперше. Пластуни цікаві, активні, допитливі. Вони швидко сприймали все, що їм розповідали медики. Тому задоволення від проведених занять медичні працівники отримали максимальне. А від організаторів святкування 100 річчя Пласту установа отримала Подяку за активну участь у цьому заході.

Л. Гера,

лікар-методист

оперативно-інформаційного відділу

ЛОЦ ЕМД МК


 

"Рівненські медичні ралі"

22 по 23 березня 2012 року у с. Жобрин на Рівненщині відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Єдина система екстреної медичної допомоги. Створення та перспективи розвитку в Україні» та проведений IV Міжнародний чемпіонат бригад швидкої медичної допомоги «Рівненські медичні ралі-2012» з представництвом закордонних медичних бригад.

         Ці заходи внесені в Реєстр зїздів, конгресів, симпозіуміфв, науково -практичних конференцій МОЗ України та НАМН України на 2012рік.

 Учасниками конференції були представники МОЗ України, Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, заступник голови Рівненської облдержадміністрації, начальник Рівненського обласного управління охорони здоров’я, керівники станцій та відділень швидкої медичної допомоги, територіальних центрів медицини катастроф, лікарі-практики. Були і закордонні гості з Республіки Польща, Росії, Литви, Данії.

   Запрошення до участі у цих заходах отримали вітчизняні та закордонні фірми, які спеціалізуються на продажі санітарних автомобілів спеціального призначення, комплексному оснащенні автомобілів швидкої медичної допомоги, їх сервісі та був представлений широкий вибір манекенів-тренажерів для відпрацювання практичних навичок з надання медичної допомоги.

 

На конференції висвітлювались підсумки реформування екстреної медичної допомоги в пілотних регіонах України, шляхи вирішення проблем у службі дошпитального етапу, інноваційні впровадження в системі надання екстреної медичної допомоги та підготовка служб до проведення в Україні футбольного чемпіонату Євро - 2012.

   Для участі у цих заходах згідно наказу головного управління охорони здоровя Львівської облдержадміністрації були відряджені представники Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф – Пацюрко Ю.М.- директор КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК, Пилипець Я. Д. - заступник директора з медичної роботи, Гера Л. П.- лікар центру та бригада у складі Шиналь Г. Я. – лікар, Бублик Г. В.- фельдшер, Ценькало Б. Є.-фельдшер, Клиновський І. Б.– водій.

   Львівщину також представляли команда Львівської станції швидкої медичної допомоги та команда клінічного госпіталю державної прикордонної служби.

  Під час проведення конференції, у презентаційній доповіді Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, були висвітлені основні напрямки підготовки служби до медичного забезпечення проведення у м. Львові футбольного чемпіонату.

 

              Учасниками змагань були 33 команди, серед яких – три бригади приватних медичних установ з України та чотири закордонні екіпажі..

           Конкурсні завдання складали лікарі-практики зі Львова, Тернополя, Києва, Рівного які і були суддями при виконанні цих завдань. Всі конкурси проходили у приміщеннях та на території санаторію.

 

        Змагання були напруженими та відповідальними, оскільки враховувались всі деталі при виконанні завдань – фома одягу, наявність засобів особистої безпеки, злагодженість роботи всіх членів команди, знання та застосування європейськиї стандартів надання медичної допомоги у позашпитальних умовах, тестовий контроль знань, вміння водія володіти навиками проведення серцево-легеневої реанімації, надання медичними працівниками бригади фахової допомоги при тих чи інших станах умовно «потерпілим» та «хворим».

   Бригади повинні були визначити стан «потерпілих» та надати їм допомогу при дорожньо-транспортній пригоді, враховуючи, що вантажівка перевозила небезпечний груз, вміти прийняти «вдома» пологи, зібрати анамнез, обстежити та надати допомогу «іноземцю» (а це потребувало знань англійської мови).

   Особливо важким було завдання що мало назву «дискотека». За легендою необхідно було надавати як медичну так і психологічну допомогу «потерпілим», які були «заручниками терористичного акту» та звільненні після проведеної рятувальної операції. Всього було 13 «потерпілих» з ушкодженнями різної важкості, серед них троє «загинули». При виконанні цього завдання в осередку екстреної події одномоментно працювали чотири команди і необхідно було застосувати правила медичного сортування. Бригада Львівського центру медицини катастроф, при проходженні цього етапу, відмінно виконала всі вимоги та отримала максимально високу суддівську оцінку, заробивши при цьому додаткові заохочувальні бали за злагоджну роботу всіх членів екіпажу, проведення серцево-легеневої реанімації за європейськими стандартами з використанням необхідного медичного обладнання та бездоганне надання екстреної медичної допомоги «потерпілому» з відкритим переломом стегнової кістки та наявнісю зовнішньої кровотечі і травмою хребта.

 

              Суддівська колегія у присутності апеляційних суддів за сумою набраних балів визначали переможців. Команда Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф посіла друге призове місце серед національних державних служб швидкої медичної допомоги. Від італійської фірми SPENCER наша команда за продемонстровану високу професійну майстерність отримала нагороду – спінальну дошку TANGO, яку вручив Михайло Стрельніков - начальник відділу екстреної медичної допомоги Департаменту розвитку медичної допомоги МОЗ України.    

Гера Л. П.- лікар КЗ ЛОР ЛОЦЕМД МК, член суддівської колегії IV Міжнародного чемпіонату бригад швидкої медичної допомоги «Рівненські медичні ралі-2012»