Заказать дипломную работу в Харькове
25 січня 2016 р.

Чим загрожує спека та як вберегти себе від її негативного впливу. Поради лікарів.

07.07.2015

Температура повітря, що перевищує 26 градусівце серйозне навантаження для будь-якого організму. Особливо обережними слід бути людям, які мають патологію серцево-судинної системи. Існує прямий зв'язок між спекою та серцево-судинними захворюваннями: у період спеки частіше стаються інфаркти, інсульти, відбувається загострення ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби. Це пов'язано з тим, що організм втрачає багато рідини та мінеральних солей - калію, магнію тощо, відбувається згущення крові, збільшується ризик утворення тромбів.

Ретельно оберігати від перегрівання необхідно також маленьких дітей, оскільки механізми терморегуляції у них недосконалі, тому спеку вони завжди переносять важче за дорослих

Отже, до групи ризику осіб, для яких спека особливо небезпечна, належать:

Перегрівання організму – це стан, що виникає внаслідок тривалої дії на організм підвищеної температури зовнішнього середовища. Спека може призвести до теплового та сонячного ударів. Тепловий удар – це загальний перегрів організму через розлад терморегуляції під впливом надлишку тепла. Сонячний удар – різновид теплового, це ураження центральної нервової системи внаслідок інтенсивної тривалої дії прямих сонячних променів на голову.

Перегріванню сприяють фізичні навантаження та інтенсивна робота, цупкий і теплий одяг, підвищена вологість повітря, мала швидкість руху повітря, недостатнє вживання рідини.

Ознаками теплового удару є сонливість, позіхання, розлади мови та ходи, почервоніння обличчя, важке дихання. Якщо у цій стадії не надати хворому допомоги, він знепритомніє.

При сонячному ударі з’являється в’ялість, розбитість, головний біль та запаморочення, розлади зору, шум у вухах, нудота, блювота, почервоніння обличчя, висока температура тіла (+38-39 градусів), значне прискорення пульсу та дихання. При зростанні температури тіла до 40-41°С пульс збільшується до 140-160 ударів за хвилину, зростає збудження, рухове занепокоєння, зменшується пітли­вість, що вказує на зрив пристосувальних реакцій. У важких випадках теплового та сонячного удару шкіра обличчя й губ синіє, можливі затьмарення свідомості, аж до по­вної втрати, судоми різних груп м'язів, порушення дихання і кровообігу. Можуть бути галюцинації, марення. Шкіра суха, гаряча, язик теж сухий, пульс слабкий, арит­мічний. Дихання стає поверхневим і нечастим.

Людину, що отримала тепловий чи сонячний удар, потрібно швидко перенести в прохолодне місце, покласти на спину, зняти чи розстебнути одяг. Змочити чоло холодною водою або покласти змочений холодною водою рушник на голову, а також на підключичні, підколінні, пахвові ділянки, де зосереджено багато кровоносних судин. Дати понюхати нашатирний спирт. Якщо людина не знепритомніла, давати їй багато прохолодного пиття - міцного холодного чаю або води, можна підсоленої (1/2 чайної ложки солі на 0,5 л води). У важчих випадках негайно звернутися по медичну допомогу.

У маленьких дітей симптоми сонячного удару можуть нагадувати ознаки початку застуди чи іншого запального захворювання: малюк стає млявим або, навпаки, неспокійним, плаксивим, у нього піднімається температура тіла. Якщо вчасно не вжити заходів, дитина може втратити свідомість.

При підозрі на тепловий або сонячний удар у дитини, перш за все перенесіть малюка в тінь, до чола і потилиці прикладіть холодні компреси, можна надіти на голову панамку, змочену холодною водою. Дайте йому попити, бажано прохолодну воду з лимоном. Для того, щоб знизити температуру тіла, можна дати жарознижуючі препарати. Якщо і після їх прийому жар не спаде - викликайте лікаря.

Правила, яких варто дотримуватися в спеку, щоб застерегли себе від її небезпечного впливу:

Дотримуйтесь цих рекомендацій та бережіть своє здоров'я!

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60